V NSi sicer po besedah Novakove pozdravljajo spremembo zakona o žrtvah vojnega nasilja, da se prizna status žrtev vsem otrokom, ne glede na to, na kateri strani so umrli njihovi starši, koalicijo pa pozivajo, naj premisli o 6. členu tega zakona.

"Slovenci smo bili vsi skupaj žrtve treh totalitarnih sistemov, tako nacizma, fašizma kot komunizma, in treba je na novo razjasniti pojem kolaboracija, kaj to pomeni, kdo je s kom kolaboriral," je prepričana predsednica NSi. Kot je pojasnila na današnji novinarski konferenci, je bilo "več stranskih kolaboracij, ne samo z nacisti oz. z agresorji", bila je tudi kolaboracija "s strani komunistov s Stalinom in ruskimi komunisti, Stalin je prej sodeloval z Nemci in tako naprej".

"Stvari niso tako enoznačne, zato menimo, da je v duhu sprave najpomembneje, da priznamo vsem status žrtve vojne oz. revolucionarnega nasilja. V tem duhu bo prava odločitev, da se postavi obelisk v spomin na vse te slovenske žrtve," je poudarila Novakova. Kot je prepričana, sta bili Slovencem vojna in revolucija vsiljeni od zunaj, "včasih je bil samo po naključju, nekdo partizan, nekdo domobranec in nekdo celo rekrutiran v nemško vojsko".

Nezdružljivost poslanske in županske funkcije

Novakova je spregovorila tudi o nezdružljivosti županske in poslanske funkcije, za kar se je NSi "vedno zavzemala". "Državni zbor sprejema državni proračun, iz katerega se financirajo tudi občine in projekti v občinah, zato pravzaprav prihaja do konflikta interesov," pojasnjuje. V NSi po njenih besedah razmišljajo "tudi o morebitnem zbiranju podpisov in vložitvi novega zakona, če na tem področju ne bo prišlo do pametnih odločitev v državnem zboru".

Z delovanjem vlade v NSi niso zadovoljni. "Še posebej nas skrbi delo finančnega in gospodarskega ministra, kajti ukrepi niso usklajeni in vlivajo nezaupanje pri slovenskih državljanih, kajti ne more minister delati eno, govoriti pa drugo. Na žalost ugotavljamo, da ukrepi nemške kanclerke Angele Merkl bolje vplivajo na slovensko gospodarstvo kot pa ukrepi slovenske vlade," je poudarila Novakova.

Novakova nezadovoljna z Guličem

Pri imenovanju Aleša Guliča za direktorja urada za verske skupnosti se je, kot meni predsednica NSi, "znova pokazalo, da je kadrovanje v tej vladi izključno politično, da tukaj strokovne kompetence ne igrajo prav posebne vloge". Glede Guličevih izjav, da bo premislil o tem, katera verska skupnost v Sloveniji je privilegirana oz. da bo dal prednost manjšim verskim skupnostim, je Novakova dejala, da "nikakor ne moremo trditi, da imajo za slovenski narod vse verske skupnosti enako pomembno vlogo".

Kot je še pojasnila, so se na petkovi klavzuri stranke dogovorili, da bo njihov jesenski kongres programski. Na njem bodo sprejeli temeljni program NSi, v katerem bodo natančneje opredelili svojo identiteto in nov pogled na razvoj Slovenije. Kongres bo po besedah Novakove tudi statutarni, nov statut bo med drugim na novo opredeljeval dolžino mandatov predsednika in drugih organov stranke.

Programski kongres bo potekal predvidoma konec novembra, za volilni kongres pa datuma še niso določili, saj je "smiselno najprej sprejeti statut in potem izpeljati volilni kongres", meni predsednica NSi. Kot je dodala, utegne biti volilni kongres prihodnjo pomlad.