Kot pravi predsednik uprave družbe Celjski sejem Franc Pangerl, številna podjetja letos mnogo težje plačujejo najete razstavne prostore. Lani v enakem času je svoje obveznosti plačalo 70 odstotkov razstavljalcev, letos samo polovica, čeprav so cene enake, kot so bile lani. Za kvadratni meter zunanjega razstavnega prostora morajo plačati od 30 do 52 evrov, za kvadratni meter prostora v dvoranah pa od 45 do 80 evrov. Številna podjetja prosijo za odlog plačila ali za možnost obročnega odplačevanja.

"Za naše razmere je razstavni prostor res drag, vendar se moramo zavedati, da gre za osrednji gospodarski dogodek in da so zato cene primerljive s tem, kar sejem ponuja," pravi Pangerl in dodaja, da se kriza pozna tudi po tem, da na sejmu ne bo velikih podjetij, kot so Merkur, Petrol in Gorenje. "Na srečo se nam to ne pozna veliko, saj na sejem prihaja vitalni del gospodarstva, to so številna mala in srednje velika podjetja, ki se zavedajo, da je treba v krizi nekaj storiti za boljši jutri." Zelo pa je Pangerl razočaran nad mlačnim odzivom ministrstev. "Na sejmu bo več kot 1650 podjetij, zato se čudim, da ministrstvo za gospodarstvo ne bo bolj vpeto v dogajanje na sejmu. Ministrstvo za kmetijstvo je vso energijo izgubilo v Gornji Radgoni, čeprav bodo tudi v Celju zastopani vina in prehrana. In kje je ministrstvo za delo in družino? Ni ga, čeprav bo veliko govora o nezaposlenosti in samozaposlovanju. Nisem še slišal, da bi bila ministrstva kadrovsko podhranjena, zato me res zanima, kjer so vsi ti svetovalci in strokovnjaki, ki bi lahko s sejmom in razstavljalci sodelovali," je bil kritičen Franc Pangerl.

Letošnji MOS bo imel nekoliko več prostora kot lani, saj je Celjski sejem odkupil zemljišče, kjer so bila teniška igrišča, in tam postavil montažno dvorano. Na istem mestu nameravajo, potem ko bodo pridobili vso potrebno dokumentacijo, zgraditi novo, 4000 kvadratnih metrov veliko in približno 1,6 milijona evrov vredno enonadstropno dvorano. Po besedah izvršne direktorice sejma Brede Obrez Preskar bo letos več razstavljalcev, ki bodo ponujali izdelke in storitve s področij obnovljivih virov energije ter učinkovite rabe energije. Med novostmi je treba omeniti tri informacijske, svetovalne kotičke, v katerih bodo na voljo podatki o energetski varčnosti, uporabnosti lesa in ekologiji. Obrtno-podjetniška zbornica bo tudi letos nastopila v dvorani A, ki je namenjena regijskim predstavitvam, strokovnim sekcijam OZS, domačim in tujim poslovnim partnerjem ter članom OZS. V tej sejemski dvorani bosta tudi velika razstava domače in umetnostne obrti ter prvi mednarodni sejem inovacij. OZS je pripravila številne obsejemske dogodke, med katerimi velja posebej poudariti konferenco o možnosti sodelovanja Slovenije z Rusijo in Indijo ter okroglo mizo o položaju obrti in malega podjetništva leto dni po začetku recesije.