Kot je na slovesnosti v Mednarodnem centru na Dunaju dejal Ban, se je delo ZN v preteklih 30 letih močno razvilo in spremenilo politični zemljevid. V ospredju slovesnosti je bil sicer boj proti podnebnim spremembam.

"Imamo še tri mesece časa, da potrdimo sporazum, ki bo določil prihodnost našega planeta," je v luči iskanja dogovora o nasledniku Kjotskega protokola dejal Ban. Ta bo svoj obisk v Avstriji nadaljeval na severnem tečaju, kjer si bo podrobneje ogledal posledice podnebnih sprememb.

ZN so v luči prihajajoče podnebne konference, ki bo decembra potekala v danskem Koebenhavnu, začeli kampanjo "Zapečatimo dogovor", v okviru katere si bodo prizadevali za dosego dogovora o ukrepih proti podnebnim spremembam. Kot je dejal Ban, države teh problemov ne morejo rešiti same.

Na konferenci v Koebenhavnu se bodo zbrali predstavniki okoli 200 držav, ki bodo poskušali doseči nov dogovor o omejitvah onesnaževanja s toplogrednimi plini. Ta bo nasledil Kjotski protokol, kateremu se leta 2012 izteče veljavnost.

Ban se je na slovesnosti zahvalil za nenehno podporo, ki jo Avstrija nudi ZN. "Polovico mojega srca sem pustil na Dunaju," je dejal generalni sekretar ZN, ki je v preteklosti več let deloval kot južnokorejski veleposlanik na Dunaju.

Na Dunaju deluje od leta 1979 eden od štirih sedežev ZN. Tam ima svoja predstavništva 15 agencij, ki sestavljajo sistem ZN. Najpomembnejši med njimi sta Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) in Urad ZN za droge in kriminal (UNODC). V Mednarodnem centru na Dunaju je po poročanju dpa danes zaposlenih okoli 4000 ljudi iz 110 držav. ZN imajo sedež tudi v New Yorku, Ženevi in Nairobiju.