V SDS v sporočilu za javnost navajajo besede poslanke SDS in predsednica komisije za človekove pravice Eve Irgl, da bi obeležitev spomina na vse žrtve totalitarizmov pričakovali tudi v Sloveniji, saj pripadamo družini evropskih narodov.

"Vendar pa vladajoča oblast in najvišji predstavniki države, ki sicer prisegajo na evropske standarde demokracije in spoštovanje človekovih pravic, temu dnevu ne nameravajo nameniti pozornosti, pa čeprav so fašizem, nacizem in komunizem ključno zaznamovali naš prostor in čas, slovenski narod, predvsem pa posameznika," poudarja Irglova.

Po njenih besedah je komunizem, ki je bil najdlje prisoten na slovenskih tleh, "s svojo krutostjo, nečloveškostjo in teptanjem osnovnih človekovih pravic pustil globoko rano na narodovem telesu, katere posledice so v družbi vidne še danes".

Kot tudi meni poslanka SDS, je poimenovanje ulice v Ljubljani po diktatorju skrajno sprevrženo dejanje do vseh tistih, "ki jih je komunizem globoko prizadel in zaradi katerega so trpeli velike krivice. Tisoči tudi z odvzemom življenja".

Prav tako je za Irglovo nerazumljivo, da predstavniki vladajoče politike sicer obžalujejo povojne poboje, "vendar pa s še večjo vnemo malikujejo in častijo tistega, ki je poboje ukazal. Njihovo obžalovanje tako ne deluje iskreno, ampak kaže na to, da je vse skupaj bolj predstava za javnost".

Tudi razprave na odborih DZ o obsodbi totalitarizmov so pokazale, da si nekateri še vedno ne želijo priznati, da je bil komunizem, "tako kot sta bila fašizem in nacizem, krvoločen in krut totalitarni sistem", je še prepričana predsednica komisija za človekove pravice.

Poslanka v Evropskem parlamentu Romana Jordan Cizelj pa, kot piše v sporočilu SDS, meni, da se izključevanju, sovraštvu in rasizmu v Evropi lahko izognemo le z ohranjanjem spomina na preteklost, s težnjo po dokumentiranju in pričevanju.

"Mirno prihodnost zagotavlja združena Evropa, ki bo sposobna oblikovati enoten pogled na svojo zgodovino, ki bo obsodila nacizem, stalinizem, fašizem in komunizem ter bo izvedla poglobljene razprave o njihovih zločinih v prejšnjem stoletju," še poudarja evropska poslanka.

Kot je znano, je Evropski parlament 2. aprila letos pozval k razglasitvi 23. avgusta za vseevropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov.