Drugi je bil olimpijski prvak Tomasz Majewski iz Poljske (21,91 m), tretji pa evropski prvak Nemec Ralf Bartels (21,37 m).

"Če bi mi kdo pred SP ponudil osmo mesto, bi ga z veseljem sprejel. Pred mano so bili tokrat le vrhunski metalci, med katere pa se skušam prebiti tudi sam," je dejal Vodovnik. Letos je pred SP že dosegel 20,18 m in ima državni rekord pri 20,76 m, doslej na velikih tekmovanjih, tudi ko je nastopal v finalih, v kvalifikacijah ni presegel 20 m, razen leta 2004 na olimpijskih igrah v Atenah (20,04 m). Po uspešnih dopoldanskih kvalifikacijah (20,22 m) pa je slabo začel finalni nastop. Z 19,60 in 19,50 m, kar je daleč od njegove letošnje ravni, v uvodnih serijah ni bil med osmerico, ki ima po treh serijah pravico še do treh metov. Že v prvi seriji je sedmerica presegla 20 m, od tega četverica 21 m. Vodil je Cantwell (21,54 m), sledili so Majewski (21,36 m) ter Američana Adam Nelson (21,11 m), svetovni podprvak, in Reese Hoffa (21,02 m), branilec naslova iz Osake leta 2007.

Slovenskemu rekorderju je ostal še en poskus, ki ga je kljub temu, da mu je tekla "voda v grlo", zbrano opravil in se z 20,50 m zavihtel na šesto mesto; pred njim je bil še Belorus Pavel Ližin, peti na OI v Pekingu (20,98 m). "Tedaj nisem bil prav nič živčen, saj po dveh ponesrečenih serijah nisem imel česa izgubiti. Šel sem na vse in uspel mi je tehnično lep sunek. Krogle nisem niti čutil na prstih, ko je zapustila roko," je Vodovnik opisal svoj najdaljši met, po katerem je upravičeno dvignil roke in se poklonil gledalcem na olimpijskem stadionu, četudi sta ga pozneje v seriji na osmo mesto potisnila najprej Belorus Andrej Miknevič (20,62 m), tretji na OI v Pekingu in na SP v Osaki, ter nato še Bartels. Slednji je na veliko navdušenje gledalcev po polovici tekme iz osmega prešel celo na drugo mesto (21,37 m).

Vodovnik je v četrti seriji po neposrečenem sunku prestopil, Hoffa (21,14 m) je napredoval na četrto mesto pred Nelsona, Majewski pa je nato prevzel vodstvo (21,68 m). Bartels je bil pred zadnjima serijama tretji, Cantwell pa drugi kljub 21,21 m dolgemu sunku. V petem poskusu slovenski predstavnik ni presegel 20 m (19,82 m), Majewski je z 21,91 m in drugim izidom sezone na svetu (za svojim 21,95 m) sprva potrdil vodstvo, nato pa je Cantwell z 22,03 m prvi letos presegel 22 m in tedaj "držal" v rokah zlato. Vodovnik je tekmovanje končal z 20,14 m, sledili pa so trije neuspešni meti tekmecev. Hoffa je nato po 21,28 m ostal četrti, kar so gledalci pospremili z aplavzom, saj je bil Bartels tedaj že bronast, kar je kronal z 21,20 m. V dvoboju za zlato Majewski ni izboljšal svojega izida (21,18 m), presrečni Cantwell pa nato ni več metal.

Vodovnik, slovenski rekord je postavil 17. junija 2006 v Solunu, je bil doslej dvakrat na olimpijskih igrah; 11. mesto je osvojil v Atenah leta 2004, 20. pa lani v Pekingu. Na SP je prvič tekmoval v Parizu leta 2003, ko je osvojil 23. mesto, s 6. mestom pa je presenetil na prejšnjem SP v Osaki. Uspešen je bil tudi na dvoranskih velikih tekmah: 12. mesto je osvojil na SP v Budimpešti (2004), 11. mesto na dvoranskem SP v Valencii (2008) in sedmo mesto na dvoranskem EP v Birminghamu leta 2007.

Norma v dopoldanskih kvalifikacijah je bila 20,30 m, vendar je bilo za uvrstitev med 12 najboljših potrebno orodje zalučati 20,10 m, kar je Oplotničan zmogel brez težav. "Boril sem se in zdaj sem zelo zadovoljen. V prvem poskusu mi je krogla nekoliko spodrsnila s prstov, v drugem pa sem le malo zaostal za normo. Četudi v zadnji seriji nisem izboljšal svojega izida, pa je bil drugi poskus dovolj za finale. Po neprespani noči sem imel nato tudi dokaj naporne jutranje kvalifikacije, zato bom pred finalom, upam, lahko v hotelu tudi malo zaspal," je prvi del nastopa orisal Vodovnik, prvi slovenski predstavnik na olimpijskem stadionu v nemški prestolnici, ki se je drugič zapored na SP prebil v finale. "Tudi pred finalom mi ni uspelo zaspati. Zato sem bil še nekoliko bolj utrujen, kot bi bil sicer."

Vodovnik, tekmovalec Almonta iz Slovenske Bistrice, je v prvi dopoldanski kvalifikacijski seriji kroglo sunil 19,80 m, v tej seriji pa je Majewski z 21,19 m kot prvi krepko presegel normo in napovedal boj za zlato. Vodovnik je bil tedaj na robu finalistov, med boljše pa se je prebil po drugi seriji, ko je vrgel 20,22 m, v tretji, zadnji, pa je znova presegel 20 m (20,05 m).