V NSi se, kot so zapisali v sporočilu za javnost, zavzemajo za enoten sistem posredovanja dela preko zavoda za zaposlovanje.

Menijo, da bi moralo študentsko delo potekati izključno na fakultetah, v podjetjih in ostalih inštitucijah, kjer si študentje lahko nabirajo praktične izkušnje, povezane s strokovnostjo.

"Stimulirati je treba spoznavanje študentov s praktičnim okoljem gospodarstva, kjer se bodo kasneje zaposlili. Študentka medicine bi si morala izkušnje nabirati v bolnišnici in ne v lokalu, kjer izgublja dragoceni čas," menijo.

Odpraviti je treba podvajanje sistema v obliki študentskih servisov, zato predlagajo, da zavod za zaposlovanje prevzame "know-how" študentskih servisov, te pa je, še menijo, treba čim prej ukiniti. V tej zunajparlamentarni stranki so prepričani, da je treba študentsko delo "normalno obdavčiti, hkrati pa delodajalcem, ki zaposlujejo študenta, ponuditi dodatne finančne olajšave v višini polovice prispevkov".

"S tem bomo odpravili anomalijo, ki jo predstavlja prevelik obseg študentskega dela, ki se je izrodilo v izigravanje države pri plačevanju davkov s strani delodajalcev, stroške pa na svojih ramenih nosijo diplomanti. Ti zaradi nelojalne konkurence študentov ne morejo dobiti redne zaposlitve," pojasnjujejo v NSi.

Del dohodkov od prispevkov za študentsko delo pa bi morali po mnenju NSi nameniti za gradnjo študentskih naselij, študentskih domov in nakup potrebne opreme za laboratorije na fakultetah.