Linda Waite, sociologinja na univerzi v Chicagu, pravi, da propad zakona slabo vpliva na zdravje oseb. Waitova in Mary Elizabeth Hughes iz Javne šole za zdravstvo Johna Hopkinsa sta ugotovili, da imajo ločeni in odoveli ljudje za 20 odstotkov več kroničnih bolezni (srčne bolezni, diabetes, tumor) kot poročeni ljudje. Poleg tega imajo za 23 odstotkov več težav s hojo in mobilnostjo.

„Ločitev ali smrt partnerja je zelo stresna,“ je povedala Waitova. Pojasnila je, da sta oba primera povezana tudi z velikimi finančnimi stroški, prav tako pa socialno naporna. Kar je po Waitovi zanimivo, je to, da tudi ko se te osebe ponovno poročijo, še vedno lahko opazimo posledice, ki jih je na njihovem zdravju pustila ločitev.

Že v preteklosti pa so raziskave pokazale, da poroka ugodno deluje na zdravje ljudi, saj zagotavlja neko finančno, družbeno in čustveno stabilnost. Predvsem poročene ženske občutijo manj stresa zaradi stabilnosti, ki jih nudi zakon. „Poročeni moški imajo boljše zdravstvene navade,“ pravi Waitova in pojasnjuje, da samski moški živijo v manj čistem okolju, več časa preživijo v barih in jedo slabšo hrano. Poleg tega nimajo žen, ki jih pošljejo k zdravniku, takrat ko potrebujejo njegovo pomoč.