Lastnikom objektom, ki so zgrajeni na takšnem območju, svetujejo stalno opazovanje plazovitega območja, oglede pa še posebej priporočajo po izdatnejšem dežju ali po potresih. Pozorni naj bodo na sveže razpoke v opornih zidovih, nagibanje in rušenje zidov, iskanje znakov premikov in poškodb na pobočjih in brežinah ter znake zamakanja vode.

Za veliko ukrepov lahko lastniki poskrbijo sami. Zmanjšanje verjetnosti premikov tal lahko dosegajo z vzdrževanjem primerne vegetacije - rastlinstvo ima na plazovitih območjih tudi pozitivne učinke -, kontrolo vode na posesti ter ustreznim vzdrževanjem objektov in posesti.

Vsa opažanja o poslabšanju stabilnosti terena naj lastniki sporočijo občini in upravni enoti, poudarjajo. Ko se pojavijo premiki in porušitve, pogosto ne povzročajo težav samo posameznemu lastniku, temveč tudi ožji ali širši soseščini.

Tiste, ki želijo graditi nestabilnih območjih opozarjajo, naj se pred gradnjo posvetujejo z inženirskim geologom ali geomehanikom o stabilnosti terena. Če so razmere stabilnosti slabe in bodo zahtevale drage zaščitne ukrepe, nakup takšne posesti odsvetujejo. Priporočila je geološki zavod objavil tudi na svoji spletni strani.