Zato je zelo pametno prebrati pogoje uporabe Facebooka, posebne smernice za varovanje zasebnosti. Med njimi je zapisanih tudi 10 nastavitev zasebnosti, ki bi jih moral poznati vsak uporabnik, med drugim, kako obdržite seznam prijateljev zase, kako so določene vsebine na strani lahko vidne le določenim ljudem in kako se izognete oznakam (tags) na fotografijah in videih.

Minuli konec tedna je bila v ospredju med drugim tudi polemika med Janezom Janšo in stranko Zares. Prvi je v intervjuju za enega od spletnih medijev dejal, da ni naključje, da so poslanci SDS pod drobnogledom, to pa je argumentiral z navedbo, da je šefica kabineta Gregorja Golobiča Tina Hrastnik na Facebooku ob izbruhu afere Ultra objavila grožnjo, češ da bo maščevanje sladko.

Hrastnikova je odgovorila, da je Janševo izvajanje groba zloraba njene zasebnosti in obenem kaže na popolno nepoznavanje funkcioniranja spletne skupnosti Facebook. Hrastnikova je zatrdila, da je njena prisotnost na Facebooku zasebne narave in ni v ničemer povezana z njeno zaposlitvijo, poleg tega ni politični funkcionar, ampak javna uslužbenka, zato naj se SDS neha vmešavati v njeno zasebnost.

Tudi sicer je spletno komuniciranje postalo del vsakdana tudi politikov in političnih strank, nekateri ga uporabljajo za politično propagando, diskreditacijo političnih nasprotnikov ali preprosto za stik z volilci.

Dr. Andraž Teršek s Primorskega inštituta za naravoslovne in tehnične vede Koper opozarja, da internetni Facebook ni osebni dnevnik, dnevna soba ali mobilni telefon. "To je javni prostor, forum, kamor posameznik tudi vstopa prav s tem namenom: biti javno dostopen drugim in imeti možnost javnega dostopa do drugih," dodaja.

Pomembno je poznati nastavitve zasebnosti

Uporabniki spletnih orodij, kot je Facebook, sicer imajo možnost "skriti" svoje podatke pred širšo javnostjo. Zato je zelo pametno prebrati pogoje uporabe Facebooka, posebne smernice za varovanje zasebnosti na internetu pa so tudi na spletni strani informacijskega pooblaščenca. Med njimi je zapisanih tudi 10 nastavitev zasebnosti, ki bi jih moral poznati vsak uporabnik, med drugim, kako obdržite seznam prijateljev zase, kako so določene vsebine na strani lahko vidne le določenim ljudem in kako se izognete oznakam (tags) na fotografijah in videih. Ob tem pa vsi sogovorniki opozarjajo, da vse, kar je napisano na spletu in vidno vsaj določenemu številu ljudi, lahko zaokroži v javnost.

Na spletu se lahko posameznik tudi skrije ali se predstavlja za drugačnega. Tako lažno predstavljanje je stvar osebne integritete, pravijo sogovorniki. Je pa kaznivo dejanje kraja identitete, torej ko nekdo prevzame identiteto nekoga drugega in se predstavlja kot ta oseba. Na Facebooku je denimo strani z imenom Janez Janša kar precej, nekatere so sicer oblikovali njegovi privrženci, spet druge so ustvarjene za njegovo kritiko. Znana je tudi stran Skupaj proti Dimitriju Ruplu, ki je bila še posebno aktivna v času, ko je bil imenovan za posebnega odposlanca v kabinetu premierja Boruta Pahorja.

Zasebnosti skorajda ni - tudi za zaposlene v kabinetih ministrov

Politiki so absolutne javne osebnosti že po definiciji izgubijo pretežen del pravne zaščite zasebnosti, navaja dr. Teršek in dodaja, da je kar groteskno, da politiki v zadnjem času še bolj kot doslej ne želijo razumeti logike in načel njihove zmanjšane zasebnosti. Tudi v primeru vodje ministrovega kabineta Tine Hrastnik argumenta o pričakovanem varstvu zasebnosti in o nepovezanosti delovanja na Facebooku z javno funkcijo nista na mestu, je prepričan dr. Teršek. Vodja ministrovega kabineta po njegovih navedbah sicer sodi med tako imenovane relativne javne osebe, "a v zgornjem, po naravi bolj javnem delu te kategorije oseb. Zato že meji na absolutno javno osebo in ta prag lahko hitro prestopi".