Med prizadevanji za samostojnost je večina Slovencev upala, da bo njihova dežela, če zapusti Jugoslavijo, postala mala Švica. Švicarskih standardov sicer ni nikoli dosegla, je pa postala zgodba o uspehu med državami tranzicije. Hitro je okrepila gospodarstvo, vzpostavila demokratične institucije in postala najbolj zahodnjaška od vseh vzhodnoevropskih držav.

Vendar pa so se razmere v zadnjih petih letih hitro spremenile, opozarja avtor in navaja, da je v času desnosredinske SDS in premiera Janeza Janše korupcija cvetela, nadzorne institucije so postale tarča političnih napadov, medije pa so zadušili.

Zgaga: Stari nagoni državne propagande in avtoritarne vladavine še vedno prisotni

Omenja še oddajo, predvajano septembra lani na finski televiziji, v kateri finski novinar Magnus Berglund navaja, da je več visokih slovenskih predstavnikov vključno z Janšo prejemalo podkupnine v zameno za sklenitev 278 milijonov vredne pogodbe o nakupu oklepnikov finske Patrie.

Janša je vse očitke zavrnil, vendar pa so kljub temu v Sloveniji, pa tudi na Finskem in v Avstriji, v zvezi s podkupninami sprožili preiskavo. Škandal v zvezi s Patrio je bil pomemben v kampanji pred parlamentarnimi volitvami septembra lani. Vendar pa je po Janševi paranoidni vladavini krmilo prevzel narcistično novi premier Borut Pahor, ki želi ugajati vsem. Volitve niso spremenile ničesar, poudarja avtor članka.

Na predlog Janše je državno tožilstvo junija začelo kazenski pregon Magnusa Berglunda. Gonja nekaterih medijev proti Berglundu in njihova teorija zarote glede primera Patria kažeta, da so stari nagoni državne propagande in avtoritarne vladavine še vedno prisotni.

Cilj Slovenije ob osamosvojitvi je bil postati zahodna demokracija. Žalostna resničnost je, da je namesto tega na poti na jugovzhod. Slavoj Žižek napoveduje da bo Slovenija, če se ne bo nič spremenilo, obtičala tam, kjer je tudi geografsko: med Berlusconijevo Italijo in Balkanom, sklene Zgaga.