Obenem je Clintonova, ki se z obiskom v Indiji vrača na mednarodno prizorišče, potem ko si je sredi junija poškodovala roko, ponovila pozive ZDA, da morajo države okrepiti skupen boj proti terorizmu. "Včerajšnja bombna napada v Džakarti sta boleča opomina, da je grožnja nasilnega ekstremizma še vedno zelo realna. Je neusmiljena. Je nihilistična in treba jo je ustaviti," je dejala po poročanju ameriške tiskovne agencije AP.

ZDA so zaradi izkušnje 11. septembra 2001 še posebej občutljive za grožnjo terorizma in ne pristajajo, da se jo jemlje zlahka. Zavedamo se pomena boja proti terorizmu in bijemo vojne proti teroristom, je poudarila Clintonova, Indiji pa sporočila, da lahko sicer sama izbere na kakšen način, vendar mora biti del širših prizadevanj za odpravo te grožnje.

Od držav, ki z ZDA delijo cilj stabilnega sveta, pričakujemo, da se bodo ostro borile proti teroristom na lastnih tleh in zagotovile, da ne bodo izvajali napadov v drugih državah, je dodala državna sekretarka. S tem je imela v mislih Pakistan, od koder so prišli teroristi, ki so novembra lani v Mumbaju ubili 166 ljudi. Obenem je ocenila, da je pokazal Pakistan v zadnjega pol leta veliko večjo zavezanost boju proti teroristom.

Clintonova, ki bo obisk v Indiji nadaljevala v New Delhiju, je na današnji novinarski konferenci med drugim ocenila, da vstopata Indija in ZDA v "novo dobo" sodelovanja, ter podprla predlagani dogovor, ki bi ameriškim podjetjem omogočil prodajo sofisticiranega orožja indijski vojski, pa tudi sklenitev drugih dogovorov, med drugim na področju energije in kmetijstva.

Ameriška državna sekretarka se je v Mumbaju poleg tega sestala z enajstimi najbolj vidnimi predstavniki indijskega gospodarstva. Ob tem je Indijo posvarila, naj ne ponovi napake ZDA in drugih razvitih držav, ki so bile dolgo časa slepe za nevarnost globalnega segrevanja, ter naj jih raje skuša prehiteti z lastnimi inovativnimi načini za spodbujanje okolju prijazne rasti, še piše AP.

Med gospodarstveniki sta bila po poročanju nemške tiskovne agencije dpa tudi lastnik indijskega največjega zasebnega podjetja Reliance Industries Mukesh Ambani ter vodja 62,5 milijard dolarjev vredne družbe Tata Group Ratan Tata. Krepitev poslovnih in trgovinskih vezi med državama je sicer po poročanju dpa v luči svetovne gospodarske krize eden glavnih namenov tokratnega obiska.