Kot poudarjajo v SDS, vlada o prodaji Mercatorja nikoli ni odločala, saj ni bila njena lastnica. "O prodaji manjšinskega deleža Mercatorja, ki je bil v lasti Kapitalske in Slovenske odškodninske družbe, so določali pristojni organi teh skladov. Korektnost obeh postopkov sta oba sklada dokazala tudi v postopku pred Evropsko komisijo, ki je zaradi prijave takratne opozicije preiskovala omenjen primer," še navajajo v SDS.

POP TV je v ponedeljek poročala, da naj bi komisija za preprečevanje korupcije ovadbo zoper vpletene v domnevno sporno prodajo delnic ene od slovenskih družb - šlo naj bi za prodajo državnega deleža v Mercatorju - predvidoma podala do konca tedna. V ovadbo bo vključila tudi družbo, ki naj bi bila razlog za celotno operacijo.

Po poročanju POP TV naj bi šlo za časopisno družbo Delo, saj naj bi komisija imela dokaze, da so državne deleže Mercatorja Istrabenzu in Pivovarni Laško prodali v zameno za vpliv vlade Janeza Janše v Delu. Komisija je, kot je znano, minuli petek objavila načelno mnenje, da ravnanje odgovornih oseb v državnih delniških družbah in uradnih oseb v vladi, ki so kršile več predpisov in izvedle postopke nakupa in prodaje delnic za pridobitev vpliva v zasebnih delniških družbah, ustreza opredelitvi korupcije.

Načelno mnenje sicer ne navaja imen družb, je pa iz sklicevanja na postopke Računskega sodišča mogoče sklepati, da gre za prodajo deležev Kapitalske družbe (Kad) in Slovenske odškodninske družbe (Sod) v Mercatorju Istrabenzu in Pivovarni Laško, ki se je zgodila avgusta 2005.