Danes "razširjeni" vrh

Med voditelji, zbranimi v Coppitu, se je včeraj razvila veliko bolj vsebinska razprava kot pa takrat, ko je Belo hišo zastopal George W. Bush. To seveda ne pomeni, da je Barack Obama mehak sogovornik, toda povsem drugače se je soočiti osebo z izdelanimi stališči in prepričanji, kot pa z nekom, ki se izmika dialogu in odgovarja z dovtipi, mi je včeraj zaupal dobro obveščeni diplomatski vir.

Kot smo že poročali, zaključne izjave kluba osmih niso zavezujoče. Glede na preživeto formulo G8 so včerajšnje razprave že potekale v optiki novih oblik, ki jih bodo podobna srečanja dobila v naslednjih dneh in mesecih. Že danes se bodo v razpravah o nekaterih mednarodnih vprašanjih (vključno o morebitnih sankcijah proti Iranu), klimatskih spremembah in razvoju pridružile Indija, Kitajska (kljub odhodu predsednika Hu Jintaa jedro delegacije ostaja v L’Aquili), Brazilija, Mehika in Južna Afrika.

Med včerajšnjo razpravo o trenutnem stanju svetovnega gospodarstva je prevladalo mnenje, da kriza kaže znake izboljšanja, voditelji pa so se razhajali o strategiji nadaljnjih ukrepov. Nemčija na primer se zoperstavlja nadaljnjemu črpanju velikih količin gotovine bank, ker to nevarno povečuje zadolženost držav. Po drugi strani pa se Japonska, ZDA in Velika Britanija ne nameravajo odreči novim stimulativnim paketom. Kljub temu pa bo skupna zaključna izjava osmerice vsebovala obljubo, da si "bodo članice kluba posamezno in kolektivno še naprej prizadevale, da globalno gospodarstvo vrnejo na pot močne in stabilne rasti".

Osmerica se bo še naprej borila proti deželam davčnih paradižev in postavlja zahtevo, da gospodarstvo v svoje središče ponovno postavi človeka.

V tem trenutku nimamo informacij o tem, ali so se voditelji med razpravo vsaj nekoliko približali vsebini novih globalnih standardov, o katerih bo potekala razprava med vrhom G20 v Pittsburgu. Izvedeli smo le, da se dolar za zdaj naj ne bi umaknil na stranski tir in da obstajajo močna nasprotna stališča o bodoči vlogi bank v novem globalnem gospodarskem sistemu.

Kaj s toplogrednimi plini?

Enako odprta ostaja tudi razprava o klimatskih spremembah. V času, ko to poročamo, nam je uspelo izvedeti, da je osmerica dosegla soglasje o tem, da podpre evropski predlog, ki bo države podpisnice novega koebenhavnskega protokola (konec leta) zavezal, da bodo za dve stopinji zmanjšale povprečno temperaturo ozračja. Med velikimi pa po drugi strani ostaja diametralno nesoglasje o predvideni količini zmanjšanja emisij zemeljskih plinov v ozračje.

Nekateri voditelji so včeraj obiskali najbolj prizadeta potresna območja. Tako Merklova v Onni, kot Obama v za javnost še vedno nedostopnem porušenem srediču L’Aquile sta Italiji obljubila pomoč pri obnovi. Zaradi neznosnih razmer in dolgem bivanju v pozimi mrzlih, poleti pa v nepredušnih in vročih šotorih so včeraj nekateri brezdomci na hribu v bližini Coppita razvili veliki napis: "Yes, we camp" (Da, mi kampiramo), kar je parafrazirano Obamovo predvolilno geslo "Yes, we can" oziroma "Da, mi zmoremo".