Britanski znanstveniki pa so ob tem opozorili, da raziskava ne namiguje, da morajo dementne osebe pričeti jemati prehranska dopolnila s kofeinom.

Na univerzi na Floridi so skupino miši, obolelih z Alzheimerjevo boleznijo, razdelili v dve skupini. Eni skupini so v vodo primešali kofein, druge so pile navadno vodo. Prva skupina je na dan prek vode zaužila okoli 500 miligramov kofeina, kar je približno pet skodelic kave.

Ko so miši čez dva meseca ponovno testirali, so ugotovili, da se je skupina, ki so ji v vodo dodajali kofein, odrezala veliko bolje kot druga skupina. Izboljšal se jim je spomin, miselni proces je bil hitrejši, v splošnem pa so se odrezale skoraj enako dobro kot zdrave miši.

Pri skupini miši, ki so jim v vodo dodajali kofein, so znanstveniki opazili kar 50 odstotno zmanjšanje beljakovine. Dodatni testi so razkrili, da kofein preprečuje razvoj encima, odgovornega za nastanek beljakovine, ki je v zdravih možganih ni.

Vodja raziskave dr. Gary Arendash je bil nad rezultati navdušen predvsem zaradi dejstva, da je resemijo določene bolezni težje doseči kot preventivo. „Rezultati kažejo, da bi bil kofein lahko učinkovito zdravilo proti Alzheimerjevi bolezen in ne le neka preventiva. Slednje je pomembno tudi zato, ker je kofein „varno poživilo“,“ je še dodal.

Skupina raziskovalcev bo v kratkem začela "zdravilni kofein" preizkušati tudi na ljudeh. Znanstveniki so dejali, da ne vedo ali bo imela manjša količina kofeina enak učinek, vendar so prepričani, da ljudje dnevno popijejo okoli 500 miligramov kave. Ob tem pa so še opozorili, da osebe z visokim krvnim pritiskom in nosečnice morajo omejiti dnevno količino kofeina.

Raziskava je bila objavljena v znanstvenem glasilu Journal of Alzheimer's disease.