V še enem lepem popoldnevu letošnjega Wimbledona sta oba finalista odločno krenila v lov na končno zmago. Uvodne odločnosti obeh glavnih junakov na travnati zelenici osrednjega igrišča ni uspel prekiniti niti Pete Sampras, ki je na poslastico prišel z rahlo zamudo, a kljub temu je nekdanji junak Wimbledona dobil aplavz gledalcev. Prvo veliko priložnost za odvzem servisa v prvem nizu je prišla v enajsti igri, ko je imel Federer kar štiri možnosti za "break", a prav vse je trdoživi Roddick ubranil. V naslednji igri je Američan šel še korak dlje in prišel do zmage v uvodnem nizu, potem ko je izkoristil že prvo priložnost za odvzem servisa.

Drugo dejanje velike finala se je nadaljevalo v podobnem ritmu kot prvo, kjer je znova bilo najmočnejše orožje z obeh strani igrišča začetni udarec. Drug drugemu nista prepustila nobene možnosti, kar ju je pripeljalo do prve podaljšane igre v finalu. Roddick je začel odlično, pri rezultatu 6:2 pa je imel kar štiri priložnosti, da pride do ogromne prednosti z 2:0 v nizih. A Federer ne bi bil najboljši igralec vseh časov, če ne bi bil tega zmožen obrniti v svojo korist, kar mu je kasneje tudi uspelo in vse se je praktično začelo znova.

V tretjem nizu je nato sledila repriza drugega, druga podaljšana igra zadnjega dejanja OP Velike Britanije pa je znova pripadla Federerju, ki je pokazal Roddicku, kako se mirno zaključi teniški "podaljšek" v svojo korist. Roddick se je v četrtem nizu uspel pobrati in kmalu odvzel servis svojemu nasprotniku in poskrbel, da so številni znani obiskovalci, med katerimi so bili tudi sir Alex Ferguson, Michael Ballack, Björn Borg, David Coulthard, Woody Allen in Russel Crowe lahko spremljali še peti niz.

Zmagovalnega konja se ne menja, česar se še kako dobro zavedata tudi Federer in Roddick. Do prve oddaje servisa nasprotniku je v odločilnem nizu tako prišlo šele pri izidu 15:14 v korist Švicarja, ko je v igri živcev in vzdržljivosti prvi pokleknil Roddick, kar je Federerju prineslo rekordni 15. naslov za grand slam.

"Hvala za vso podporo s tribun. Roger si popolnoma zasluži vse, kar je dosegel. Oprosti Pete, toda nisem mogel preprečiti, da ti Roger vzame rekord," je prvi besedo dobil Andy Roddick, ki kljub porazu ni izgubil smisla za humor. Za zaključek je mikrofon v roke prejel še veliki junak Roger Federer. "Andy je odigral neverjeten turnir," je začel Roger in tudi sam namenil nekaj besed legendarnemu Samprasu: "Hvala Pete, da si prišel. Že dolgo nisi več z nami na terenu, a zelo lepo te je ponovno videti ob igrišču. To leto je res noro. Izgubil sem finale v Avstraliji, nato pa sem izvedel, da bom postal oče, in osvojil tako Pariz kot Wimbledon."