Premier Pahor je to dejal novinarjem ob robu uradnega obiska na Madžarskem, so za STA sporočili iz kabineta predsednika slovenske vlade.

Zaradi prejudica meje v dokumentih, ki jih je Hrvaška predložila v pristopnih pogajanjih z EU, je Slovenija decembra lani izrazila zadržke na odprtje in zaprtje več poglavij, sedaj že skupno trinajstih.

Sanader je na današnji novinarski konferenci v Zagrebu presenetljivo sporočil, da odstopa s položaja predsednika vlade in predsednika Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ). Zakaj se je odločil za odstop, ni želel pojasniti, zatrdil je le, da ni bolan in da ni sprejel ponujenega položaja v eni od evropskih institucij. Za naslednico na čelu hrvaške vlade je Sanader predlagal dosedanjo podpredsednico vlade Jadranko Kosor.

Golobič po odstopu Sanaderja ne pričakuje bistvenih sprememb glede meje s Hrvaško

Odstop Iva Sanaderja s položaja hrvaškega premiera in predsednika HDZ je za predsednika stranke Zares Gregorja Golobiča presenečenje. Kar zadeva odprta vprašanja med Slovenijo in Hrvaško pa Golobič ne pričakuje, da bi se lahko po odstopu Sanaderja kaj bistvenega spremenilo, saj je Hrvaška doslej pri teh vprašanjih vedno nastopala enotno.

Golobič priznava, da obstajajo razlike znotraj hrvaške politike, na primer glede tega, ali naj Hrvaška umakne za Slovenijo sporne zemljevide iz predpristopne dokumentacije z namenom, da bi se proces vstopanja Hrvaške v EU nadaljeval. Kljub temu pa je po njegovem mnenju še prezgodaj, da bi lahko napovedovali, kakšna bodo prihodnja ravnanja Hrvaške glede nerešenih mejnih vprašanj s Slovenijo.

Sedaj se ponuja priložnost na načelni ravni za to, da takšna sprememba prinese opcijo novega lista v tej knjigi, ki je že precej debela in bi bilo dobro priti do zadnje strani, je dejal Golobič ob robu seje sveta stranke Zares. Ob tem je dodal, da je predvsem od hrvaške strani odvisno, ali bo ta priložnost izkoriščena.

Barroso in Rehn se Sanaderju zahvaljujeta za dobro sodelovanje

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso in komisar za širitev Olli Rehn sta se danes v Stockholmu že odzvala na odstop predsednika hrvaške vlade Iva Sanaderja. V odzivu sta se mu zahvalila za dobro sodelovanje in poudarila, da sta cenila njegovo delo. Odzval se je tudi že švedski zunanji minister Carl Bildt, ki je obžaloval to "izgubo".

"Zelo sem cenil delo Sanaderja kot predsednika vlade ob vodenju njegove države na poti evropske integracije med njegovim mandatom," je poudaril Barroso. "Država je dobro na poti k članstvu v EU in je že postala članica zveze Nato. Sanaderju se zahvaljujem za njegovo predanost evropski integraciji in za dobro sodelovanje v teh letih," je še zapisal Barroso.

Komisar Rehn je prav tako poudaril, da je zelo cenil sodelovanje s Sanaderjem v pristopnih pogajanjih s Hrvaško, čeprav je bilo treba včasih razpravljati o težkih vprašanjih. "Njegovo vodstvo in predanost evropski integraciji sta bila ključna za dosežen napredek," je poudaril Rehn.

Komisar ob tem Hrvaško spodbuja, naj se hitro dogovori o nasledniku, tako da bo lahko nadaljevala pomembne reforme, ki so še pred njo, da bo pripravljena na članstvo v EU. "To je cilj, h kateremu komisija ostaja močno predana," je še poudaril Rehn v odzivu na presenetljivo novico iz Zagreba.

Odzval se je tudi že vodja švedske diplomacije Carl Bildt, katerega država od danes za šest mesecev predseduje EU. Bildt je v kratki izjavi za European Voice v Stockholmu dejal, da je to "izguba" in da je bil Sanader pomembna osebnost za reforme in evropsko integracijo.