S prodajo zemlje sta z bratom dejansko zaslužila za sladoled. Seveda pa se je na poti do Optilaba še marsikaj zgodilo, kljub temu da je od takrat minilo le dobrih 15 let. >Že ko sem bil otrok, sem vedno počel zelo ustvarjalne stvari. Ukvarjal sem se z glasbo, veliko sem risal in ustvarjal. S kolegom sva v srednji šoli celo izdelala risanko - to nama je vzelo vse poletje. Poleg tega sem vedno nekaj raziskoval, izkopaval sem kamne in jih zbiral,< se spominja Furlan, ki se je po gimnaziji vpisal na študij računalništva.
Odločitev za ta študij  je bila zgolj posledica dejstva, da sta mu tako matematika kot logika vedno >ležali<, saj ni bil povsem prepričan, kaj pravzaprav bi.





Pravi potencial v pravem okolju
>Med študijem sem ogromno delal, tako v firmah kot tudi v različnih laboratorijih. To mi je dalo širino in zaradi praktičnih izkušenj sem lahko veliko bolje razumel učno snov,< je prepričan sogovornik, ki se je proti koncu študija prvič srečal tudi z bolj >mehkimi veščinami<. >S kolegi smo začeli prirejati Gospodarski izziv - tekmovanje za študente v reševanju korporativnih problemov. Poleg tega sem se v okviru te aktivnosti izvrstno ujel z ekipo zelo podjetnih sovrstnikov.< Toda Furlan je kljub mikavnemu podjetniškemu svetu sklenil najprej diplomirati, nato pa se je na Fakulteti za računalništvo in informatiko zaposlil kot mladi raziskovalec.
>Dobil sem izvrstnega mentorja Marka Bajca, ki je zelo mlad in tako kot jaz podjeten. V raziskovalni skupini, ki jo je vodil, smo delali pri zelo zanimivih projektih. Med drugim  na različnih prototipih računalniških rešitev za odkrivanje goljufij. Videli smo, da ima zadeva tudi tržni potencial. Skupaj še z Gabrom Terseglavom, danes tehničnim direktorjem Optilaba, smo se odločili, da ustanovimo podjetje. Poiskali smo poslovnega angela in začeli z delom,< je povedal o tem, kako se je torej vse skupaj začelo zares.





S pravimi ljudmi in pravimi algoritmi do uspeha
Optilab je na trgu približno leto dni. Je eden redkih ponudnikov rešitev na področju visokotehnološkega odkrivanja goljufij nasploh. Skozi intenzivno raziskovanje algoritmov, ki omogočajo odkrivanje goljufij, so se tudi mnogo naučili ter postali zelo dobri: že po prvem zagonu algoritmov na resničnih podatkih so odkrili bistveno več goljufij kot zavarovalnice, ki imajo povrh še obilo težav z reševanjem sumov goljufij. Optilabov paradni konj je Admiral, edina celovita računalniška rešitev za obvladovanje goljufij v regiji, prilagojena specifičnim slovenskim razmeram ter zakonodaji.
>Seveda še ne morem govoriti o trendih, rasti in podobnem. Verjamem pa, da bom lahko marsikaj zanimivega povedal prihodnje leto,< je skromen, a samozavesten Furlan, ki sicer načrtuje vzpostavitev močne mednarodne mreže, prek katere bi lahko svoj produkte prodajali po vsem svetu.
Optilab je bil nagrajen za najboljši poslovni načrt na tekmovanju Start:up Slovenije, zmagal je tudi na tekmovanju Elevator Pitch - tekmovanje v predstavitvi posla v eni minuti. >V podjetju smo vzpostavili tudi t. i. 'advisory board', svetovalno telo, ki nam pomaga pri najkompleksnejših in strateških izzivih. To so Boštjan Bregar, Jure Mikuž, Vladislav Rajkovič in Aleš Železnik. Gre za res izjemne in zelo izkušene posameznike,< je zasluge za uspešno spopadanje z vsemi izzivi svojim kolegom pripisal Furlan, ki je zadovoljen tudi s splošnim napredkom podjetniške klime v Sloveniji - tudi po zaslugi članstva v Top Class generaciji podjetniškega centra CEED.