Lokal, kjer je v okviru Tedna Parade ponosa potekal večer lezbične in gejevske literature, je napadla skupina v črno zamaskiranih fantov, je povedal Blažič, ki ima po napadu tri šive na glavi, opekline od bakle na vratu, poškodovan pa je tudi po roki.

Kot je dejal, se bodo dogodki v okviru letošnje Parade ponosa nadaljevali, kot je bilo predvideno, in upajo, da bo tudi sobotna Parada ponosa, ki se bo začela ob 16. uri, odgovor na to nasilje in bo zato najbolj množična doslej. Neposreden odziv na sinočnji dogodek pa je velika akcija solidarnosti - peticija proti homofobnemu nasilju in za odprto družbo.

Zbiranje podpisov pod peticijo je potekalo pred Cafe Open. Želijo pa si, da bi vse javnosti, od literarne javnosti do civilnodružbenih in političnih organizacij izrazili nestrinjanje in obsodili homofobno nasilje, je še dejal Blažič.

Ob četrtkovem napadu je danes potekala v Cafe Open potekala tudi novinarska konferenca, ki se je je udeležil tudi ljubljanski župan Zoran Janković, ki je izrazil obžalovanje, da se je takšen napad zgodil v Ljubljani.

Peticijo proti homofobnemu nasilju med drugimi podpisali Širca, Kresalova in Gantar

Peticijo proti homofobnemu nasilju so med drugimi podpisali ministrici za kulturo in za notranje zadeve Majda Širca in Katarina Kresal ter predsednik DZ Pavel Gantar.

Ministrica Majda Širca je na vprašanje predstavnika pobudnikov peticije Romana Kuharja, kje so nekateri delali napake, da je na 18. rojstni dan države prišlo do takšnega dejanja, opozorila na problem človeštva, ko nasilje prepozna kot edini legitimen način komunikacije in bivanja.

Povedala je, da je sama pri sebi že davno podpisala zavezo, da se bo zavzemala za odprto družbo, in "je ne bo in je ni nikoli prelomila".

Ministrica Katarina Kresal je obsodila napad in zagotovila, da ne bo "nikakršne tolerance do nasilja". Policija bo po njenih besedah storila vse, da bo v soboto ustrezno varovala Parado ponosa, čeprav ima sicer velike kadrovske težave. Vendar pa je opozorila, da vseh situacij ni možno preprečiti. "Absolutno je potrebno narediti vse, kar je v moči in pristojnosti policije, da se storilci četrtkovega napada odkrijejo in ustrezno kaznujejo," je dejala.

S ponedeljkom bo, kot je povedala, policiji posredovala ustrezne usmeritve za njeno delo, tako da bo učinek spremljanja boljši in bo lažje načrtovati preventivo, pa tudi lažje povezati določene dogodke in najti storilca.

Predsednik DZ Pavel Gantar je kot pomembno izpostavil, da bo treba v državnem zboru še bolj paziti na vprašanje, kdaj svoboda govora prestopi meje in postane sovražni govor. "Tu bo treba verjetno zaostriti določene standarde," je menil. DZ mora biti zgled za svobodno in neovirano razpravo, je opozoril.

Majda Potrata (SD) je napovedala, da bo na komisijo DZ za peticije ter človekove pravice in enake možnosti vložena zahteva za obravnavo primera. Sicer pa je treba na vsakem koraku ostro protestirati proti vsaki obliki nasilja, je poudarila.

Peticijo je podpisal tudi Blažič, ki pa je povedal, da svoje jeze ne bo "kanaliziral skozi nasilje, kot so to storili nepogumni fantje, ki so napadli lokal", ampak bo kanalizirana v še bolj intenzivna prizadevanja za zatrtje vseh oblik nasilja.

Med podpisniki peticije so tudi ljubljanski župan Zoran Janković in nekdanja ljubljanska županja Vika Potočnik ter predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič.