Po zaupnem poročilu, ki ga je sredi februarja sprejela vlada, se je izkazalo, da je komisija, ki jo je imenoval generalni sekretar Janševe vlade Božo Predalič, strokovnim delavcem vladne arhivske službe decembra 2007 vzela ključe arhivov B in C v kleti objekta na Gregorčičevi 20 v Ljubljani, ključe pa so jim vrnili šele januarja letos. V tem času je komisija prejšnje vlade v prostore arhiva postavila fotokopirni stroj in do 20. novembra 2008 izdelala več kot 37.000 fotokopij dokumentov. V arhivu B se je hranilo celotno vladno gradivo iz obdobja 1990–2000, se pravi gradiva sej vlade, zapisniki rednih in dopisnih sej vlade in magnetogrami sej (niso javno gradivo), personalne mape…

Med gradivom so bili tudi tajni dokumenti. V arhivu C pa so se hranile plačilne liste od leta 1945, načrti zgradb (Gregorčičeve 20, protokolarnih objektov, kot so Vila Bled, Vila Podrožnik, Vila Tartini, Brdo...), specifikacije adaptacij objektov, kupoprodajne pogodbe hiš in stanovanj, načrti, ki jih je kupila država in jih prodala posameznikom, gradbeni načrti ter gradbene knjige za hiše, ki jih je država investirala, zaseženi nemški potni listi iz let 1968–1972, ki so jih državljani Slovenije pridobili od Nemčije še po starem zakonu Hitlerjevega vladanja. V spornem času od decembra 2007 do novembra 2008 so arhivsko gradivo obdelovali in pripravljali tudi posamezniki, ki so delali prek študentskih napotnic in brez ustrezne usposobljenosti ali dovoljenj za delo s tajnimi podatki. Poleg tega pa so v arhivih B in C nepooblaščeno vstopali drugi javni uslužbenci – poročilo izpostavlja uslužbence iz kabineta predsednika vlade.

Kršenje predpisov

Generalni sekretariat vlade pod vodstvom Milana M. Cvikla je s temi ugotovitvami seznanil inšpekcijo na kulturnem ministrstvu, policijo, urad za tajne podatke in informacijsko pooblaščenko. Medtem ko je policija po doslej dostopnih neuradnih podatkih opravila nekaj informativnih razgovorov, je najdlje prišel inšpektorat na kulturnem ministrstvu, ki je ugotovil, da je prišlo do »kršitve 39. in 40. člena zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih, ki se nanašajo na obveznosti ustvarjalca pri izročanju javnega arhivskega gradiva pristojnemu arhivu, oziroma na kršitev več členov uredbe o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva«. Inšpekcijski organ nam je še povedal, da »prekrškovni postopek še ni uveden, bo pa v naslednjih tednih, in sicer zoper nekdanjo odgovorno osebo generalnega sekretariata vlade. Kršitve predpisov so bile ugotovljene tudi v zvezi z delom Arhiva RS, vendar veljavna zakonodaja teh kršitev ne sankcionira«. Glede na te navedbe ni dvoma, da bodo inšpektorji prekrškovni postopek uvedli zoper generalnega sekretarja prejšnje vlade Boža Predaliča. Zakon predvideva, da se odgovorno osebo pravne osebe (Predalič) za takšne kršitve kaznuje z od 400 do 2000 evrov, pravno osebo pa z od 2000 do 8000 evri.