Kot je dejal Obama, gre le za prvi korak. Povedal je tudi, da si želi razveljavite posebnega zveznega zakona o "obrambi poroke" in potrditev novega zakona, ki bo partnerjem homoseksualnih zveznih uslužbencev omogočil tudi zdravstveno zavarovanje, pokojnine in druge ugodnosti. Po besedah Obame je zanj omenjeni zakon diskriminatoren in posega v pravice držav, vendar ga njegovo pravosodno ministrstvo zagovarja.

Obama je med volilno kampanjo homoseksualcem obljubljal nekatere pravice, pa tudi odpravo politike "ne sprašuj in ne govori", ki homoseksualcem služenje v vojski omogoča pod pogojem, če javno ne priznajo svoje spolne usmerjenosti, o tem pa jih nihče ne sme spraševati. Odkar je Obama nastopil položaj, je vojaške vrste zapustilo okoli 250 homoseksualcev, ki so hoteli na tak način vplivati na predsednika, da bi pohitel s spremembo politike.

Bela hiša je homoseksualce pozvala k potrpežljivosti in obljubila, da bodo predvolilne obljube izpolnjene do konca predsednikovega mandata. Obama se je sicer znašel v težavah, saj si v času, ko si prizadeva za sprejetje zdravstvene reforme in reforme finančnega sistema ter skuša zapreti Guantanamo, ne želi dodatnega spora z republikanci zaradi pravic homoseksualcev, ki pa so zaradi tega razočarani.

Višek je dogajanje doseglo pretekli teden, ko je pravosodno ministrstvo za sodišču zagovarjalo zakon o "obrambi poroke", ki homoseksualnost enači z incestom. Zakon tudi prepoveduje zvezni vladi, da priznava homoseksualne poroke, sklenjene v zveznih državah, ki to dovoljujejo. To pomeni, da za zvezne uslužbence ne veljajo iste pravice, kot na primer za uslužbence v Connecticutu ali Massachusettsu oziroma drugih državah, kjer so poroke med homoseksualci dovoljene.

To, kar je Obama ukazal v sredo, na nekaterih ministrstvih, kot je na primer State Department, že velja. Gre za pravice do obiskovanja bolnih partnerjev v bolnišnici, bolniških dopustov zaradi nege partnerja ali posvojenega otroka ter uvrstitev na polico zdravstvenega zavarovanja v primeru dolgotrajnih bolezni, kot je na primer Alzheimerjeva bolezen. Polno zdravstveno zavarovanje za partnerje ali tudi pravica do dedovanja, pa sicer brez spremembe zveznega zakona ne bosta mogoči.