V državnem proračunu po novem pričakujejo 7,92 milijarde evrov, kar je 863 milijonov evrov manj kot v prvem rebalansu in 617 milijonov evrov manj kot lani. Odhodki se v primerjavi z veljavnim proračunom zmanjšujejo za 147 milijonov evrov, na 9,76 milijarde evrov, pri čemer bo moral državni proračun v pokojninsko blagajno nameniti dodatnih 125 milijonov evrov. Nižji prihodki imajo vzrok predvsem v 10-odstotnem znižanju davčnih prihodkov v primerjavi s prvim rebalansom (764 milijonov evrov manj), za 60 milijonov evrov pa so nižja tudi sredstva iz proračuna Evropske unije (EU).

Državna sekretarka na ministrstvu za finance Helena Kamnar je povedala, da so po zagotovilih Urada za makroekonomske analize in razvoj ter glede na ocene tujih institucij tokrat izhodišča za pripravo rebalansa pravilna. Kljub temu pa zaradi negotovosti v sedanjih kriznih razmerah ne izključuje še enega rebalansa jeseni.

Kamnarjeva je pojasnila, da je vlada v drugem rebalansu poskušala skrčiti odhodke na minimalni obseg, ne da bi pri tem prizadela najvitalnejše dele proračuna. "Obseg sredstev za izvajanje protikriznih ukrepov ostaja enak, sredstva za zagotavljanje socialne varnosti pa se celo nekoliko povečujejo," je povedala. Pri tem je poudarila, da se odhodki v primerjavi s prvim rebalansom zmanjšujejo na vseh področjih, z izjemo gospodarstva in trga dela; še najbolj na področjih obrambe, prometne infrastrukture ter državne administracije.

Čeprav so se sredstva za znanost in razvoj v novem rebalansu znižala za kar 47 milijonov evrov, Kamnarjeva ocenjuje, da je proračun razvojno naravnan. "V primerjavi z lansko realizacijo se sredstva za znanost in razvoj povečujejo za 106 milijonov evrov, kar je za polovico več kot lani, sredstva, namenjena gospodarstvu, so višja za 562 milijonov evrov, sredstva za izobraževanje pa za 118 milijonov evrov. Ne smemo pozabiti niti na investicije v človeški kapital in trg dela, kjer se odhodki v primerjavi z lanskim letom povečujejo za 171 milijonov evrov," je opozorila Kamnarjeva.

Ob tem je povedala, da je vlada v zadnjih dneh na odhodkovni strani naredila nekaj manjših popravkov. Transfer sredstev na Slovensko odškodninsko družbo (SOD) za poplačilo upravičencev, ki so vlagali v javno telekomunikacijsko omrežje, se zmanjšuje s 50 na 38 milijonov evrov, (nekatera poplačila bodo tako izplačana šele januarja), za štiri milijone evrov pa se zmanjšuje tudi tekoča proračunska rezerva. S tem je vlada po besedah Kamnarjeve dobila prostor za zvišanje varnostnih rezerv SID banke za 10 milijonov evrov, dodatnih 10 milijonov evrov pa tudi za povečanje sredstev za neposredne tuje investicije. Poleg tega bo tri milijone evrov namenila za projekt uporabe bioloških zdravil za onkološke bolnike.