Musavi se je v nedeljo zaradi hujših nepravilnosti zavzel za razveljavitev volilnih izidov petkovih predsedniških volitev, po katerih so v soboto v državi izbruhnili eni najhujših nemirov od iranske revolucije. Odločil se je za pritožbo na vplivni, 12-članski svet varuhov, ki naj bi svojo odločitev glede volitev objavil v desetih dneh.

Na svet varuhov se je obrnil še en predsedniški kandidat, nekdanji vodja elitne revolucionarne garde Mohsen Rezaj.

Svet varuhov, ki ni voljen, ampak ga neposredno ali posredno imenuje ajatola, v skladu z iransko ustavo med drugim nadzoruje izvedbo volitev in lahko prepreči sprejetje nove zakonodaje. V preteklosti je svet diskvalificiral na tisoče reformističnih kandidatov za poslance in predsednika države ter blokiral številne zakone, še posebej tiste, ki jih je sprejel parlament v obdobju 2000-2004, ko so v njem prevladovali reformisti.

Iranski predsednik Ahmadinedžad je na volitvah po uradnih podatkih zmagal z 62,63 odstotka glasov, njegov glavni tekmec Musavi pa je prejel 33,75 odstotka glasov. Na tretje mesto se je uvrstil nekdanji vodja revolucionarne garde Mohsen Rezaj z 1,73 odstotka glasov, zadnji pa je bil nekdanji predsednik parlamenta Mehdi Karubi z 0,85 odstotka glasov. Musavi rezultatom nasprotuje, po njihovi razglasitvi pa je v Iranu prišlo tudi do nasilnih protestov.

EU zahteva preiskavo nepravilnosti na iranskih volitvah

Evropska unija je danes pozvala iranske oblasti, naj uvedejo preiskavo domnevnih nepravilnosti na petkovih predsedniških volitvah v Iranu. Zunanji ministri držav članic unije so obenem na srečanju v Luksemburgu izrazili željo po političnem dialogu s Teheranom ter upanje na ponovne pogovore o iranskem jedrskem programu.

"Upam, da bodo (iranske oblasti) preučile vse očitke v zvezi z nepravilnostmi," je dejala evropska komisarka za zunanje zadeve in sosedsko politiko Benita Ferrero-Waldner. Dodala je, da globoko spoštuje iranske državljane, ki so z mirnimi protesti izrazili nezadovoljstvo, in da upa, da varnostne sile ne bodo uporabile sile proti protestnikom.

Da je očitke o nepravilnostih nujno treba preiskati, sta se strinjala tudi francoski zunanji minister Bernard Kouchner in vodja britanske diplomacije David Miliband.

"Zelo sem zaskrbljen nad posnetki, ki spremljajo zadnje novice iz Teherana," pa je dejal visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki je tudi izrazil upanje, da bodo v Iranu spoštovali voljo ljudstva. "V vsakem primeru pa želimo nadaljevati sodelovanj z iranskimi oblastmi," je dodal Solana, ki v imenu ZDA, Rusije, Kitajske, Francije, Velike Britanije in Nemčije sodeluje na pogajanjih o iranskem jedrskem programu.

Musaviju prepoved organiziranja zborovanj

Iransko notranje ministrstvo je sicer prepovedalo vsakršno protestno zborovanje Musavija, ki pa se kljub prepovedi namerava popoldne pojaviti na shodu in prebivalce pozvati, naj bodo mirni, so sporočili na spletni strani uradno poraženega predsedniškega kandidata.

Musavi je shod v znak protesta zaradi izidov petkovih predsedniških volitev, na katerih je vnovič zmagal dosedanji predsednik Mahmud Ahmadinedžad, načrtoval za danes na enem od trgov v Teheranu, vendar je iransko notranje ministrstvo njegovo zahtevo, ki jo je vložil v nedeljo, zavrnilo. Prepovedalo je tudi vsakršno protestno zborovanje.

Iranske oblasti pa so tudi prekinile izdajo Musavijevega časnika Kalameh Sabz (Zelena beseda), ki ga ni mogoče kupiti nikjer v mestu. O tem je na naslovnici poročal še časnik Sarmejeh, vendar so oblasti njegov članek cenzurirale. Časnik je namreč na naslovnici bralce pozval, da je mogoče več informacij najti v notranjosti časnika, kjer pa so pomembnejši deli članka ostali prazni.

V Teheranu kljub prepovedi protesti

V Teheranu se je kljub prepovedi notranjega ministrstva danes začel protest privržencev opozicijskega predsedniškega kandidata Mira Hoseina Musavija zaradi domnevne poneverbe izidov petkovih predsedniških volitev. Na zborovanje sta prišla tudi Musavi in predsedniški kandidat Mehdi Karubi, poročajo tuje tiskovne agencije.

Nekaj tisoč protestnikov, ki so se zbrali na trgu Enkelab, vzklika gesla v podporo Musaviju in ponovni izvolitvi predsednika Mahmuda Ahmadinedžada. Na trgu in okoliških ulicah je nameščeno veliko število policistov in pripadnikov protiizgredniških enot, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Notranje ministrstvo je Musavija opozorilo na posledice, če njegovi privrženci ne bodo upoštevali prepovedi, šef policije pa je za državno televizijo dejal, da bodo njegove enote odločno posredovale proti vsakomur, ki bo poskušal kaliti javni red in mir.

Ahmadinedžad odpovedal pot v tujino

Iranski predsednik Ahmadinedžad je medtem preložil za danes načrtovan prvi obisk v tujini po izvolitvi. Tako naj bi danes dopotoval v ruski Jekaterinburg, kjer naj bi se kot opazovalec udeležil vrhunskega srečanja Šanghajske organizacije za sodelovanje (SCO). Neimenovani viri iz iranske delegacije so povedali, da naj bi Ahmadinedžad v Jekaterinburg dopotoval v torek.