Več o tem Golobič po sobotnem koalicijskem sestanku ni hotel povedati, na Dnevniku pa smo izvedeli, da je še pred objavo dokumenta, ki je sprožil afero Ultra, poslanec SDS in nekdanji gospodarski minister Andrej Vizjak poslal posamezna SMS-sporočila, ki so napovedala prihajajočo afero oziroma ki kažejo, da je imel v rokah dokument o Ultrinih posojilih. Tega nam Vizjak ni zanikal, je pa dejal, da je dokumentacijo prejel iz anonimnega vira.

Afero Ultra so napovedala SMS-sporočila

Na vprašanje, ali je res, da je dan pred tem, ko je afera o lastništvu podjetja Ultra prišla v medije, pošiljal SMS-sporočila, iz katerih je razvidno, da je seznanjen z vsebino dokumenta, je Vizjak odgovoril: "Ali vam je to rekel Bojan Petan? Samo njemu sem ga poslal." Vizjak je, kot pravi, dokumentacijo o Ultri "prejel iz anonimnega vira". Bojanu Petanu pa je sporočilo poslal, ker ga je zanimalo, ali mu lahko kaj razloži, ker je v to vpletena tudi DZS. "Seveda mi ni nič pojasnil. Potem smo hoteli še uradno preveriti pri NLB, ker smo za sistemom Hram Holdinga, ki je od M-plusa kupil črpalke, videli dve singapurski podjetji in nas je zanimalo, kaj je s tem." So pa v SDS po Vizjakovih besedah veseli, da se je potem to razkrilo na novinarski konferenci Ultre.

Ali na osnovi pošiljanja SMS-sporočil dan pred tem, ko je afera prišla v javnost, ni mogoče sklepati, da je to zgodbo medijem lansirala stranka SDS? Vizjak: "Ključno je, da smo to dobili tudi mi, pa ne samo mi, tudi mediji. Verjetno ni isti vir dal informacije nam in medijem. Bolj poglavitno je to, kaj je res, kot pa to, kdo je vir". Ob tem Vizjak dodaja, da se je treba ukvarjati z vprašanjem, ali je v redu, da se skupina, v katero je minister lastniško vpleten, skriva za singapurskimi podjetji.

Golobič napovedal maščevanje?

Golobič je v soboto dejal, da si je lahko vsak ustvaril mnenje o motivih, razlogih in kontekstu "tega medijsko-političnega poskusa politične odstranitve nezaželenega akterja" in da bo o tem ob pravem času še dovolj besede.

Nekateri v Pahorjevi SD to izjavo razumejo kot napoved maščevanja in se sprašujejo, čemu je potrebna. Sploh ob dejstvu, da naj bi Borut Pahor Golobičevo odločitev, da ostane visokošolski minister, čeprav je javnosti lagal o svojem lastniškem deležu v podjetju Ultra Sum, sprejel z velikim cmokom v grlu.

Golobičev strankarski kolega in novi evropski poslanec Ivo Vajgl meni, da ima Golobič pravico zaščititi svojo čast. "Način, kako so se ga lotili - verbalno in s političnimi metodami, ki so zame tudi vprašljive -, mu daje pravico do obrambe. Mislim pa, da je za slovensko politiko verjetno boljše, da se takšne zgodbe enkrat ustavijo. Ampak potem jih tudi nihče drug nima pravice nadaljevati," je prepričan Vajgl. Na naše vprašanje, ali torej na Golobičevem mestu ne bi več drezal v to, pa je odvrnil: "Bojim se, da če bi imel takšne dokaze, ki nekoga razkrinkajo kot nenačelnega in če hočete lažnivega, potem bi bil v skušnjavi, kaj narediti."

Premier pa je v soboto v zvezi z afero Golobič zagotovil, da zaradi nje delo vlade ne trpi. Ker Pahor ni le politik, temveč tudi politolog, se zaveda, da so mnenja državljanov o tem, kako bi bilo treba v konkretnem primeru ravnati (bi moral Golobič odstopiti ali ne, je prav, da je Pahor sprejel njegovo odločitev, da ostane minister…), zelo različna. "Ne bom presenečen, če bo prišlo do nihaja zaupanja v delo vlade tudi zaradi tega. Na to sem pripravljen in vem, da lahko to zaupanje povrnemo le s trdim in predanim delom. Osredotočen sem na reševanje gospodarske in socialne krize, saj pričakujem, da bo to leto najtežje v tem mandatu," meni Pahor.