Protestniki, med katerimi je največ proizvajalcev mleka, so novinarjem razdelili seznam svojih zahtev, med katerimi so nujno izplačilo vseh denarnih podpor, subvencioniranje obresti na posojila pod evropskimi pogoji kreditiranja v kmetijstvu, ter uvedba moratorija na anuitete in obresti na vsa posojila v kmetijstvu v času enega leta.

Poleg tega od vlade zahtevajo, da odkupi letošnjo pšenico v celoti in plača 17 centov za kilogram ter da subvencionira zaloge mleka v mlekarnah, ne pa samih proizvajalcev.

V znak protesta so pred kmetijskim ministrstvom polili več deset litrov mleka, napovedali pa so, da bodo v Zagrebu "taborili", dokler bo potrebno. Predsednik združenja proizvajalcev mleka z območja Osijeka Ivica Miketek je dejal, da pričakujejo več kot 1000 traktorjev, ki so davi začeli svojo pot proti Zagrebu z vseh koncev Hrvaške, predvsem iz Slavonije.

Zagrebška policija je uspela del traktorjev preusmeriti na parkirišča na obrobju hrvaške prestolnice, kolone traktorjev pa so povzročile zastoje na cestah iz Slavonije proti Zagrebu. Protestniki so napovedali, da ne bodo blokirali le Zagreba, temveč tudi mejne prehode, proteste pa naj bi razširili na vso državo.

Predsednik Hrvaške kmetijske zveze (HSS), nekdanji boksar in proizvajalec ekološke prehrane Željko Mavrović je v torek nasprotoval protestom, ker je ocenil, da so jih organizirali tisti, ki so se z mlečno industrijo dogovorili o nizkih odkupnih cenah mleka. Nekaj sto članov omenjene zveze, ki so se pridružili protestom, je napovedalo, da bodo zahtevali tudi njegov odstop, je poročala hrvaška tiskovna agencija Hina.

Minister Pankretić je v torek ponudil svoj odstop, če bi to pripeljalo do izpolnitve zahtev protestnikov. "Če bo to pomagalo, da se ne le v sektorju mleka, temveč v celotnem kmetijstvu cedita med in mleko, bodo imeli moj odstop na mizi", je dejal minister, ki je napovedal, da se danes ne bo pogovarjal s protestniki, ker je njihov "upor" posledica "volilnih izidov nekaterih".

Poudaril je, da je za sedanje stanje v mlečnem sektorju treba iskati razloge v splošnih razmerah in v pomanjkanju povpraševanja po mleku v Evropi. Pankretić je dejal, da se je proizvodnja mleka na Hrvaškem povečala za 4,1 odstotka, obenem pa je izvoz znižal za 12, uvoz pa za 25 odstotkov. Dejal je še, da je cena hrvaškega mleka, ki sicer dosega nekaj več kot 80 odstotkov kakovosti evropskega mleka, 28,07 centa za liter, medtem ko je cena mleka v EU 26,57 centa.