Ministri so si podajali kljuko

Premier Gordon Brown se je včeraj vkopal na Downing Streetu 10 in se ukvarjal s predčasno reorganizacijo vlade, ki jo je nameraval izpeljati v ponedeljek, po objavi izida evropskih volitev. Ministri so si ves dan podajali kljuke najbolj znanih vrat sveta - tisti, ki so mu ostali, saj jih je v štirih dneh odstopilo pet. Ko je konec dneva pred veliko sedmo silo predstavil reorganizirano vlado, se je "zaobljubljal", da bo s svojo prožno ministrsko ekipo rešil gospodarstvo in očistil politiko. Tega nismo slišali prvič. Ko je priznal, da so laburisti na včerajšnjih volitvah utrpeli boleč poraz, je dodal: "Ne bom se obotavljal. Ne bom odkorakal. Nadaljeval bom delo!"

Reorganizacijo vlade je sprožil tretji ministrski odstop, ki ga je v četrtek pozno zvečer sporočil minister za delo James Purnell. Ob odhodu je Browna pozval, naj odstopi.

Novi začetek, stari obrazi

Ta naj bi odgovoril z domnevno dinamično korenito reorganizacijo vlade, ki naj bi na Otoku ustvarila občutek "novega začetka". Komaj jo je začel, že se je oglasil John Hutton in sporočil, da ne želi več biti obrambni minister, pa tudi, da ne bo ponovno kandidiral za poslanca. Menda ne zato, ker bi zapuščal potapljajočo ladjo, ampak zato, ker želi pustiti politiko, da bi več časa posvetil novi ženi, kar je seveda lepo, če je res. To, kar je dopoldne naredil Hutton, je popoldne naredil prometni (in nekdanji obrambni) minister Geoff Hoon, velik ministrski grešnik škandala s poslanskimi izdatki, ki se je raje odločil za odstop kot za čakanje na odstavitev. Ključni del reorganizacije vlade naj bi bila najmanj prestavitev finančnega ministra Alistairja Darlinga, ki ga je Brown pred napadi, povezanimi s precej grdim izkoriščanjem sistema poslanskih izdatkov, teden dni branil v preteklem času: "Bil je dober finančni minister…" Darling se je očitno uprl, Brown se ga je ustrašil in finančni ministrstvo ostaja pod istim ministrom. Toliko o očiščenju politike. Tudi mladega ambicioznega zunanjega ministra Davida Milibanda ni upal prestavljati. Novi notranji minister je dosedanji minister za zdravstvo Alan Johnson, ki je jasno podprl Browna, čeprav ga imajo številni laburisti za Brownovega naslednika.

Brown se je sinoči morda počutil nekoliko varnejšega, vsaj pred lastnimi novimi ministri, vendar bitke za politično preživetje še ni dobil.

Volitve - katastrofa

Izidi delnih lokalnih volitev v Angliji so prava katastrofa za laburiste. Za konservativce je glasovalo 38, za liberalne demokrate 27 in za laburiste samo 23 odstotkov tistih, ki so se potrudili na volišča. Vodja torijcev Cameron pravi, da je vlada v kaosu in da je izgubila pravico do vladanja, vodja liberalnih demokratov Clegg pa, da je to, koliko časa bo Brown še premier, nepomembno, ker je laburistična vlada na koncu poti. Oba sta spet zahtevala razpis volitev. Nov nevaren dan za Browna prihaja v ponedeljek, po nedeljski objavi izida evropskih volitev.