Kot je danes na novinarski konferenci v Ljubljani povedal v.d. generalnega direktorja Generalne policijske uprave Janko Goršek, se je premoženjska škoda v prvih petih mesecih letos v primerjavi z enakim lanskim obdobjem povečala za 185 odstotkov na 139 milijonov evrov. Zaradi naraščanja premoženjske škode se policija usmerja v težje gospodarske delikte, ki generirajo veliko škodo.

Delež gospodarske kriminalitete v celotni strukturi kaznivih dejanj se je z lanskih 10,72 odstotka letos povečal na skoraj 12 odstotkov. Delež premoženjske škode, nastale kot posledica gospodarske kriminalitete, se je v strukturi celotne premoženjske škode povečal z 32 na 80 odstotkov, je pojasnil Goršek.

Trend davčnih zatajitev

Direktor kriminalistične policije Aleksander Jevšek je povečanje obravnavane škode pripisal predvsem davčnim zatajitvam. V prvih petih mesecih letos so namreč zaznali porast ustanavljanja t.i. slamnatih podjetij. Kot pravi Jevšek, storilci kaznivih dejanj izkoriščajo razmeroma liberalno zakonodajo na področju ustanavljanja gospodarskih družb.

Poleg davčnih zatajitev ostale trende na področju gospodarske kriminalitete zaznamuje gospodarska in finančna kriza. Policija tako beleži kazniva dejanja zlorabe položaja, oškodovanja upnikov ter poslovnih in ostalih goljufij.

Velik korak naprej pri preiskavah

Jevšek je sicer poudaril, da je bil letos na področju korupcije in gospodarske kriminalitete narejen velik korak naprej. Policija je zaznala 65 primerov čistih korupcijskih dejanj in 32 dejanj z elementi korupcije, pri čemer obravnava še 10 korupcijskih zadev iz lanskega leta. V prvih petih mesecih je policija na okrožna državna tožilstva v Sloveniji posredovala 24 primerov kaznivih dejanj čiste korupcije in 10 dejanj z elementi korupcije.

Kot ugotavlja policija, je uspešna tudi akcija Ustavimo korupcijo. Od 9. aprila do 21. maja je namreč policija prek anonimnega elektronskega naslova prejela kar 101 prijavo korupcije, sedem prijav pa je prejela prek anonimne telefonske številke.

"Na podlagi teh podatkov lahko pridemo do dveh pomembnih zaključkov: da policija na področju odkrivanja gospodarskega kriminala in korupcije misli zelo resno in bo tako delovala tudi v prihodnje in da se je naša akcija Ustavimo korupcijo prijela nad pričakovanji," je zatrdil Jevšek, ki pozdravlja dejstvo, da se je tudi ministrstvo za pravosodje lotilo uvedbe sprememb za bolj učinkovit boj proti gospodarskemu kriminalu.

Dodatne okrepitve

Jevšek priznava, da so kriminalisti na področju gospodarskega kriminala v zadnjem obdobju zelo obremenjeni, zato v vodstvu policije že pripravljajo projekte za povečanje sistemizacije in popolnitev prostih delovnih mest. V prihodnjih dneh bo tako policija objavila javni poziv za popolnitev prostih delovnih mest s tega področja. Povečanje števila delovnih mest predvidevajo tudi v okviru projekte nacionalnega preiskovalnega urada, ki bo zaživel 1. januarja 2010.

Jevšek je še napovedal, da bo v petek v Mariboru predstavljen zaključek akcije, ki se nanaša na področje korupcije v zvezi z urejanjem statusa tujcev v Sloveniji. V sklopu zaključne akcije, v kateri je sodelovalo 75 policistov in kriminalistov, so pri 11 osumljencih opravili 25 hišnih preiskav in zasegli veliko dokumentacije. Štirim osebam je bila odvzeta prostost in so bile privedene pred preiskovalnega sodnika.