Ves minuli teden so slovenski in avstrijski preiskovalci zadeve Patria skupaj s svojimi finskimi kolegi zasliševali osumljence, je za Dnevnik potrdil glavni finski preiskovalec Kaj Erik Björqvist. Imen zaslišanih ni želel razkriti, povedal pa je, da gre za vsaj štiri osebe in da ni nobenih novih imen. Glede na doslej neuradno razkrita imena lahko sklepamo, da so bili zaslišani (nekdanji) predstavnik Patrie za Slovenijo Reijo Niittynen, izvršni podpredsednik Heikki Hulkkonen, podpredsednika uprave Patrie Tapio Rummukainen in generalni direktor Patrie Jorma Wiitakorpi.

Finska policija je namreč spomladi 2008 opravila hišne preiskave v Patrii in pri osumljencih, nekateri od zgoraj omenjenih pa so bili pozneje tudi več mesecev v priporu. Inšpektor Björqvist nam je povedal, da so osumljence res že pred meseci zasliševali samo finski preiskovalci, zdaj pa so jih zaradi potreb preiskav v svojih državah želeli zaslišati še slovenski in avstrijski preiskovalci. Finska je namreč v zadevi Patria ustanovila skupne preiskovalne skupine z Avstrijo in Slovenijo in doslej so Finci zasliševali že v Avstriji ter Sloveniji, zdaj pa je prvič prišlo do tega, da so na finskem zaslišanja opravljali tudi Slovenci. Krog v preiskavi bo torej počasi sklenjen in pričakovati je, da bodo tudi slovenski organi v doglednem času vložili prve ovadbe ali pa bodo zadevo zaradi pomanjkanja dokazov zaključili.

Finskim preiskovalcem smo torej včeraj popoldne brez težav postavili vprašanja in dobili odgovore. V Sloveniji je zadeva drugačna. Na vrhovnem državnem tožilstvu popoldan po mobilnem telefonu nismo uspeli priklicati Branke Zobec Hrastar, ki vodi preiskavo zadeve Patria. Tiskovna predstavnica tožilstva Marjetka Raušl nam prav tako ni uspela ponuditi drugega odgovora, ampak le potrditi, da so bili slovenski preiskovalci res na Finskem.

Smo pa pridobili informacijo o včerajšnjem sestanku na vrhovnem državnem tožilstvu, kjer je bila glavna tema prav preiskava v zadevi Patria. Sestanek naj bi potekal na pobudo obrambnega ministrstva, ki ga zanima, kako poteka preiskava, to informacijo pa ministrstvo potrebuje pri svoji odločitvi glede nadaljevanja nakupa 135 oklepnikov patria 8x8. Kot kaže, želi ministrstvo pridobiti podatke iz predkazenskega postopka v zadevi Patria, da bi se lažje odločilo, kako spremeniti oklepniško pogodbo ali pa od nje odstopiti z uveljavitvijo protikorupcijske klavzule. Od tega, kako uspešno bo tožilstvo pri preiskovanju sumov v zadevi Patria, je namreč odvisno, kakšno pogajalsko taktiko bo ministrstvo ubralo pri spremembi ali prekinitvi pogodbe v vrednosti 278 milijonov evrov, ki jo je decembra 2006 podpisal takratni obrambni minister Karl Erjavec. Kot smo že poročali, ministrstvo za obrambo trenutno nima denarja niti za nakup 13 oklepnikov iz kvote za leto 2008.