Ni še prepozno

Čeprav so bile včeraj vse oči muslimanskega sveta uprte v Riad, pa je na predvečer velikega govora od Rabata do Islamabada potekala živahna razprava predvsem o vsebini Obamovega nastopa v Kairu. Povsod je odmevala ista želja: ZDA morajo prekiniti svojo militaristično politiko, podcenjujoči odnos do muslimanov in brezkompromisno proizraelsko držo.

"Ni še prepozno, da bi popravili odnose med ZDA in muslimanskim svetom. Toda Obama nam mora dati jasna zagotovila, da se ne bo zgodila še ena oportunistična vojna kot tista v Iraku," je ocenil Tiatul Sembiring, predsednik islamistične stranke PKS v Indoneziji, državi z največjim številom muslimanskega prebivalstva na svetu. Sembiring je pristavil, da muslimanski svet predvsem pričakuje premik na Jutrovem: "Mar Američani resno nameravajo najti pravo rešitev za Palestino? Pričakujemo pravičnost." Po mnenju savdskoarabskega političnega analitika Turada Al Amrija morajo ZDA spremeniti odnos do svojega najtesnejšega zaveznika na Bližnjem vzhodu: "Z izvajanjem pritiska na Izrael bo Obama hkrati požel zmago na več frontah: nad terorizmom, iranskim vprašanjem in Libanonom."

Govor je šele prvi korak

V dneh pred začetkom turneje je ameriški predsednik večkrat jasno pozval Izrael, naj ustavi gradnjo novih in razširjanje starih naselbin na Zahodnem bregu. Posebni ameriški odposlanec George Mitchell naj bi izraelskim sogovornikom sporočil, da predsednik Obama ne želi na Zahodnem bregu videti niti enega samega mešalca betona.

Po poročanju izraelskih medijev naj bi bil premier Benjamin Netanjahu zaradi ameriških pritiskov te dni izjemno slabe volje, občasno naj bi se vedel celo panično. Kljub temu vlada zatrjuje, da razširjanja naselbin ne bo ustavila. Po mednarodnem pravu so vse naselbine na zasedenih ozemljih nezakonite, takšno sodbo je pred leti v neobvezujočem mnenju sprejelo tudi Meddržavno sodišče v Haagu. "Ljudje v regiji so siti besed. Hočejo videti dejanja. Naloga Baracka Obame je ustanovitev palestinske države," je svoja pričakovanja do govora ameriškega predsednika na kratko strnil glavni palestinski mirovni pogajalec Saeb Erekat. Tudi afganistanska poslanka Sabrina Saqib je govor ameriškega predsednika povezala predvsem s palestinskim vprašanjem. "En govor ne bo predstavljal rešitve, bo pa dober začetek. Ko se drugim poklonite in jim izkažete spoštovanje, oživite njihov duh," je menila.

Celo ameriški nasprotniki so pred predsednikovim govorom pritrjevali ugotovitvam, da je Obama začel uporabljati povsem novo besedišče, a so hkrati opozarjali, da njegove obljube za mir na Bližnjem vzhodu in želja po sodelovanju z Iranom in Sirijo še niso obrodile sadov.

"Spremenjeno besedišče se mora zrcaliti z dejanji na terenu. Končanje izraelske agresije in obleganje Gaze bi bil prvi korak v to smer," je dejal Ali Baraka, eden izmed predstavnikov palestinskega gibanja Hamas v Damasku. H koreniti spremembi ameriške politike je pozval tudi Mohamad Marandi, vodja katedre za severnoameriške študije na teheranski univerzi. Po njegovi oceni se Obami za popravilo podobe ZDA v regiji izteka čas.