Za takšno cepivo, ki ga proizvaja le farmacevtska družba MSD, razen pred rakom materničnega vratu pa ščiti še pred genitalnimi bradavicami, so se odločili kar s spremembo pravilnika o programu cepljenja za letošnje leto. To je v nasprotju z nedavno napovedjo ministra za zdravje Boruta Miklavčiča, da bodo cepivo izbirali na pogajanjih, na katerih se bodo "odločali med stroko in financami". Z besedo "štirivalentno", ki so jo dodali v pravilnik, so namreč vnaprej onemogočili izbiro dvovalentnega cepiva, ki ga proizvaja GlaxoSmithKline.

Odločitev, težka milijone evrov

Obe cepivi ščitita pred rakom materničnega vratu in predrakavimi spremembami, štirivalentno pa poleg tega ščiti še pred genitalnimi bradavicami. "Odločitev o izbiri štirivalentnega cepiva je sprejela interdisciplinarna strokovna skupina, ki je delovala pri Inštitutu za varovanje zdravja," so včeraj sporočili z ministrstva za zdravje. Zapisali so še, da postopek izbire ponudnika cepiva, ki je po njihovih besedah skladen s predpisi in ga vodi Inštitut za varovanje Zdravja IVZ, še ni končan. Naj ob tem dodamo, da je glede na odločitev za štirivalentno cepivo dejansko mogoča le izbira enega ponudnika, in sicer MSD.

Na IVZ so pojasnili, da se je strokovna skupina na podlagi obsega indikacij (dvovalentnost ali štirivalentnost) in varnostnega profila cepiv odločila, da dajo v prihodnjem šolskem letu prednost štirivalentnemu cepivu. Predstavniki ministrstva za zdravje in IVZ so, ko so konec marca obelodanili odločitev za brezplačno cepljenje, izpostavili predvsem zaščito pred rakom materničnega vratu in predrakavimi spremembami, ki jo zagotavljata obe cepivi. Vnaprejšnja odločitev za štirivalentno cepivo brez javnega razpisa oziroma pogajanj, na katerih bi lahko sodelovala oba ponudnika, je nenavadna tudi zaradi zelo visokih vsot denarja, ki jih bo terjalo cepljenje. Na letni ravni naj bi namreč stalo kar okoli tri milijone evrov, letos pa naj bi za to porabili okoli 1,5 milijona evrov. Vsa preostala cepljenja skupaj Slovenijo na letni ravni stanejo okoli šest milijonov evrov.

Proizvajalci konkurenčnega cepiva terjajo odgovore

V GlaxoSmithKline so nad spremembo pravilnika, ki predvideva štirivalentno cepivo, presenečeni. "Niso nas pozvali, da bi predstavili kakršne koli podatke, ki bi lahko strokovnjakom pomagali pri odločitvi o izboru cepiva. Prav tako nismo bili seznanjeni s postopkom izbire cepiva, ki bi nam omogočal predstaviti vse znanstveno dokazane podatke o našem cepivu." Napovedali so, da bodo zahtevali pojasnila o tem, na katerih znanstvenih podatkih je temeljila odločitev in kakšen je bil postopek izbire cepiva. Poudarili so, da bi bila predstavitev podatkov o njihovem cepivu še posebno pomembna zaradi dveh novih študij, ki sta pokazali, da je cepivo GlaxoSmithKline učinkovito dalj časa in da ustvari močnejši imunski odgovor od cepiva MSD. Iz MSD so sporočili, da jih odločitev za štirivalentno cepivo veseli. Pojasnili so, da pogajanj glede cepiva še niso začeli, ceno pa bodo skupaj s ponudbo predložili, ko bodo znani pogoji javnega naročila.

Štirivalentno cepivo MSD, ki je na trg prišlo pred dvovalentnim, uporabljajo v več državah kot dvovalentno cepivo GlaxoSmithKline. Za dvovalentno cepivo so se lani na primer odločili v Veliki Britaniji, kjer sta bili "v igri" obe cepivi, odločal pa je točkovnik, ki je upošteval tako ceno kot valentnost (ali cepivo ščiti tudi pred genitalnimi bradavicami). V Sloveniji se bo brezplačno cepljenje enajstletnih in dvanajstletnih deklic začelo prihodnje šolsko leto, financirala pa ga bosta obvezno in prostovoljno zdravstveno zavarovanje.