Zdravje je področje, kjer lahko države članice učinkovito sodelujejo pri iskanju rešitev za skupne probleme. Ker kemikalijam vsaj delno pripisujejo krivdo za povečanje števila obolenj, kot so alergije, astma, nekatere vrste raka in reproduktivne težave, je med zakonodajo, ki jo je sprejel Evropski parlament tudi zelo obsežna zakonodaja o kemikalijah, ki industriji nalaga breme dokazovanja, da so njeni izdelki varni.
 
Zaradi njenih ciljev, področja uporabe in tehnične kompleksnosti je uredba REACH eden najobsežnejših zakonodajnih aktov, ki jih je doslej obravnaval Evropski parlament. Sodelovalo je kar 10 parlamentarnih odborov in besedilo, ki je v prvi obravnavi novembra 2005 presegalo 1.000 strani, je na koncu še vedno obsegalo 750 strani.
 
Namen zakonodaje, ki je bila sprejeta decembra 2006, je povečati varnost kemijskih izdelkov, zmanjšanje poskusov na živalih ter povečanje konkurenčnosti in obsega trgovanja. Uredba REACH, ki je začela veljati junija 2007, je nadomestila približno 40 dotlej veljavnih pravnih aktov s tega področja. Uredba zahteva zamenjavo najnevarnejših snovi z varnejšimi alternativami, kadar so te na voljo, skrbno ravnanje proizvajalcev z vidika zdravja in okolja ter spodbujanje alternativ poskusom na živalih.

Kemikalije treba registrirati do 1. decembra 2010

Uredba REACH nadomešča približno 40 pravnih aktov. Njen namen je zbrati več informacij o varnosti in drugih elementih za približno 30.000 snovi, ki so bile prvič dane v promet pred letom 1981 (od tega leta dalje se zahtevajo uradne vloge za avtorizacijo) ter so proizvedene ali uvožene v količini več kot ene tone na leto. Ustanovljena je bila Evropska agencija za kemikalije (ECHA) s sedežem v Helsinkih, ki je začela delovati junija 2007, prve kemikalije pa je registrirala 1. junija 2008.
 
Kemikalije, ki so najbolj nevarne in prisotne v največjih količinah, je treba registrirati do 1. decembra 2010, medtem ko je rok za registracijo varnejših kemikalij in kemikalij v manjših količinah 1. junija 2013 ali 1. junija 2018, odvisno od stopnje tveganja in letne proizvedene količine. Ko so preučili izvedljivost pravil v praksi, so posebno pozornost namenili malim in srednjim podjetjem. Uredba REACH bo zagotovila izvajanje načela 'ena snov, ena registracija'. To pomeni, da lahko izdelovalci iste snovi uporabljajo sistem skupnih registracij in si sorazmerno delijo stroške.
 
V skladu z uredbo morajo evropski proizvajalci in uvozniki kemikalij, katerih količina presega deset ton na leto, dokazati njihovo kemijsko varnost z dokazilom v registracijski dokumentaciji, ki jo predložijo Evropski agenciji za kemikalije. Če registracija ne bo uspešna, bosta uvoz ali proizvodnja te snovi v Uniji prepovedana. Potrebna je tudi avtorizacija snovi, ki zbujajo še posebej veliko skrbi. Zakonodaja s tem v središče postavlja varovanje okolja in zdravja s časovno omejitvijo avtorizacij za najbolj nevarne snovi ter z zahtevo po njihovi zamenjavi z varnejšimi alternativami, ko te postanejo razpoložljive.