Kako bi jim, ko pa je Hohnjec delavcem med drugim dejal, da jih razume, češ da tudi sam hodi v trgovino in da se, če se le malo pregreši, takoj nabere za več kot 500 evrov. Ljudem, ki na mesec toliko niti ne zaslužijo, če bi plače sploh dobili... Nič čudnega torej, da je bilo ozračje napeto kot na vrhunsko zrežiranih balkanskih shodih izpred dveh desetletij.

"Strateg" in "rešitelj" ter novi predsednik nadzornega sveta LTH Iztok Hohnjec je skupaj z vodilnimi (vmes je celo zahteval odstop direktorja Miloša Kodreta) pripravil še zadnjo tragično komedijo, pravi resničnostni šov na shodu delavcev prezadolženega podjetja tik pred stečajem. Z nastopom je dodobra razvnel strasti na dvorišču tovarne, morda še najbolj takrat, ko je ljudem, ki nimajo več niti za preživetje, najprej razlagal najnovejši načrt rešitve, po katerem naj bi NLB (ki seveda o tem noče niti slišati) zagotovila denar za "delavski prevzem" podjetja (delavce je hudomušno označil za "tajkunčke") ali pa z besedami, da tudi sam hodi v Mercator in ve, da se samo malo pregrešiš in račun takoj preseže 500 evrov. Ljudem, ki toliko ne zaslužijo ves mesec, če bi plače sploh dobili, a jih niso že tri mesece!

Začetni žvižgi vodilnim so ob 11. uri nakazali, da mirnega shoda tokrat ne more biti. "Najboljša leta sem pustil tu. Ne vem, če je še kaj upanja za nas, a izgubil ga nisem," je pred shodom dejal Peter Grabas. In prav na to tleče upanje so zaigrali glavni igralci včerajšnje predstave. Hohnjec je bral njegovo dopisovanje z NLB in delavce pozival, naj dvignejo roke tisti, ki si želijo stečaja. Ali pa tisti, ki hočejo delati. "Življenje sem pustil tu, a zdaj, ko ste nam vse pokradli, nam boš pa firmo prodajal," je bil glasen delavec Branko Šajna, ki je Hohnjecu prinesel kovanec za en evro na mizo. Glasnih, jeznih, obupanih delavcev, ki so s hitrimi koraki in "močnimi" besedami stopali proti "odru" vodilnih, je bilo precej in vse je kazalo na to, da kdo od govorcev celo namerno provocira ljudi, da bi se zgodil neljubi fizični napad.

Nikomur ni bilo jasno, ali bo uprava res v ponedeljek predlagala stečaj, nekajkrat so to odločitev želeli prenesti na pleča delavcev, nazadnje pa je Hohnjec Kodreta javno prisilil k odstopu (češ da ni bil seznanjen, da je Kodre banko odvezal molčečnosti poslovnih skrivnosti), tako da LTH uprave sploh nima več. "Vidite, zdaj sem pa že boljši, kajne? Pa sem se šele ogrel!" je po tej potezi delavce nagovarjal Hohnjec. Kodretu pa so se tresle roke že, ko je mikrofon vzel v roke predsednik sindikata David Švarc (prej ga je Hohnjec povsem osebno diskreditiral, ko ga je Švarc ozmerjal za idiota in sleparja) in razkril dokumente, ki kažejo na to, da je Kodre želel prodati lastnino LTH nekemu dolžniku, ki bi dolg pravzaprav prodal Kodretovemu podjetju Agovit (ki je največji upnik LTH). Ko je to potrdil še finančnik Robert Oblak, češ da je to moral storiti, a ni hotel, je Kodre komentiral le: "Gre za zastarano stanje, ki se mora urediti." "Pa ne bi bilo bolj pošteno teh 40.000 evrov nameniti za plače?" je vprašal Švarc. Kodretu odgovora ni uspelo sestaviti do konca.

Ob branju pisma, ki ga je sindikalist dobil od banke, je bilo jasno, da ima LTH 14,6 milijona skupne izgube in da je kapitalsko povsem podhranjen in da banka svežega denarja ne more in ne sme dajati, da pa bi posojilo lahko odobrili le, če lastniki zastavijo osebno premoženje. Tega kljub drugačnim izjavam pred nekaj tedni seveda niso storili... Je pa bil ob koncu zelo oseben in žaljiv Hohnjec, ko je krivce za nerešitev za LTH iskal tudi v "prijatelju poslancu Sajovicu", ki mu ni pomagal pri iskanju stika z ministrom Lahovnikom, ali pa ko je predsednika državnega sveta (tudi Škofjeločana) Blaža Kavčiča označil za tistega "ljepotana", ki noče videti rešitve za LTH.

Ob tem, da je bilo po poldrugi uri delavcem in številnim novinarjem povsem jasno, da gre zgolj za "šov", so novinarji (vključno s podpisanim) prizorišče zapustili in shod se je po dveh minutah končal. "Jutri je v Škofji Loki sejem cvetja, pa naj pride Hohnjec tja in sadi rožice. Morda jih bo prodal več kot nam," je najverjetneje še zadnje skupno srečanje delavcev LTH pospremil delavec Branko Šajna.