Bjorqvist je pojasnil, da je v četrtek na okrožnem sodišču v Helsinkih za dva slovenska državljana zahteval nalog za pridržanje v odsotnosti, sodišče pa je ta nalog izdalo. Kot razlog, da je zahteval takšen nalog, je navedel, da sta ti dve osebi ključni v predkazenskem postopku, ki ga vodi na Finskem.

Ker osumljenca ne sodelujeta v predkazenskem postopku, je bila edina možnost, "da grem na sodišče in zahtevam, da ju aretirajo in spravijo v pripor", je dejal Bjorqvist. Poudaril je, da potrebujejo njune izjave in če to ni mogoče v Sloveniji, "moramo poskusiti v kateri drugi državi, na primer na Finskem".

Po njegovih besedah sicer ni nujno, da situacija postane tako dramatična, da bi ju morali aretirati. "Želimo si le, da bi z osumljencema lahko vodili pogovor bodisi v Sloveniji ali pa na Finskem. Težava je namreč v tem, da zaradi zakonskih ureditev v Sloveniji osumljencev v predkazenskem postopku ni mogoče prisiliti v sodelovanje s policijo". Zato je Bjorqvist, kot je dejal, izrabil finsko zakonodajo, ki to omogoča.

Ob tem finski preiskovalec še opozarja, da težava ni v morebitnem slabem oz. neprofesionalnem delovanju slovenske policije in tožilstva. Kot je dejal, finski preiskovalci s slovenskimi zelo dobro sodelujejo, slovenskim preiskovalnim organom pa pri preiskavi v aferi Patria "stoodstotno zaupa".

Vrhovno tožilstvo odredbe finskega sodišča še ni prejelo

Vrhovno državno tožilstvo še ni prejelo odredb finskega sodišča, zato ni seznanjeno s konkretnimi razlogi, ki so omenjeno sodišče vodili k izdaji naloga za odvzem prostosti slovenskima državljanoma. Slovenski del preiskovalne skupine o zadevo Patria pa je bil o tem obveščen, so sporočili s tožilstva.

Ob tem na tožilstvu opozarjajo, da je zakonska ureditev ukrepov v predkazenskem postopku na Finskem nekoliko drugačna kot v Sloveniji. "Vsi ukrepi, ki se in se bodo izvajali na območju Slovenije, pa se izvajajo in se bodo izvajali v skladu s slovensko kazenskopravno zakonodajo, ki omogoča zbiranje dokazov v Sloveniji tudi finskim organom ob prisotnosti slovenskih predstavnikov," so zapisali.

Tožilstvo zagotavlja, da slovenski del preiskave v zadevi Patria poteka nemoteno: "Pri tem sodelujemo tako s finskimi kot z avstrijskimi organi."

Kot je znano, je namreč okrožno sodišče v Helsinkih po poročanju Pop TV začelo postopek za aretacijo dveh Slovencev, Jureta Cekute in Rudolfa Lebana. Oba sta med osumljenci v aferi Patria, Finska pa je postopek sprožila zaradi njunega dosedanjega nesodelovanja.

Rudolf Leban meni, da finsko sodišče postopka aretacije ni začelo. Kot je dejal, je njegov odvetnik finsko sodišče zaprosil, da potrdijo, ali informacija o postopku aretacije drži ali ne, a mu še niso odgovorili. Informacija, ki je bila dostopna novinarjem, pa po njegovih besedah ni prava. "Dokument, na osnovi katerega so novinarji na POP TV zaključili, da je izdan nalog za aretacijo, ni take sorte," je še prepričan Leban.

Jure Cekuta pa je za potezo Fincev, kot je dejal, izvedel iz medijev, saj o nalogu ne njega ne njegovega odvetnika ni nihče obvestil. Sicer pa se mu zdi "absurdno, da se njegovo ime pojavlja v takih igrah", in je prepričan, da se mu godi velika krivica.

Kos: Finci so se odločili prevzeti pobudo popolnoma v svoje roke

Predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos je ob začetku postopkov aretacije Jureta Cekute in Rudolfa Lebana dejal, da se boji, da finski preiskovalni organi ne zaupajo več v popolnosti ukrepom naših organov. "Vsekakor je očitno, da so se Finci odločili prevzeti pobudo popolnoma v svoje roke," je dejal.

Ker gre za slovenska državljana in ker teče skupna preiskovalna akcija, bi bilo po mnenju Kosa normalno, da bi te ukrepe izvajali slovenski organi.

Državljana, zoper katere je bil odrejen pripor, sta Slovenca, zato ju Slovenija ne bo izročala nobeni tuji državi, je pojasnil predsednik protikorupcijske komisije. Obenem je dejal, da ne ve, ali imajo finska sodišča možnost, da izvedejo kazenski postopek v odsotnosti, in da bo na to treba počakati.

Slovenska policija ni prejela zahteve za aretacijo Cekute in Lebana

Slovenska policija s strani finskih pravosodnih ali varnostnih organov uradno ni prejela zahteve za aretacijo dveh slovenskih državljanov, Jureta Cekute in Rudolfa Lebana, so sporočili z Generalne policijske uprave. Pojasnjujejo še, da je odločitev o morebitni predaji v izključni pristojnosti pristojnih pravosodnih organov.

Glede naloga za aretacijo v odsotnosti pa na policiji pojasnjuje, da gre za ukrep, ki je bil izdan na podlagi finske nacionalne zakonodaje. Ob tem dodajajo, da se evropski nalog za prijetje in predajo lahko posreduje neposredno na pristojno sodišče v Slovenijo, mogoča pa je tudi predaja lastnih državljanov državi prosilki, kar v primeru mednarodne tiralice ni mogoče.

Odločitev o predaji oseb je v izključni pristojnosti pristojnih pravosodnih organov Slovenije, so zapisali.

Sicer pa slovenska policija v zadevi Patria skupaj z državnim tožilstvom nadaljuje s kriminalistično preiskavo, pri čemer izvaja vse potrebne aktivnosti, tudi v okviru mednarodnega policijskega sodelovanja s tujimi varnostnimi organi.

Kot so sporočili s policije, v tem trenutku ne morejo obveščati javnosti o kakršnih koli novih okoliščinah ali ugotovitvah zaradi interesa nadaljnjih postopkov.