V FJK bo v okviru evropskih volitev nastopilo sedemnajst list, za izvolitev v Strasbourg pa se bo potegoval tudi neodvisni kandidat.

Na volitvah bodo nastopili tudi trije pripadniki slovenske manjšine v Italiji; Borisa Pahorja kandidira stranka Slovenska skupnost (SSk), ki je sklenila dogovor z Južnotirolsko ljudsko stranko (SVP), stranko nemške manjšine v Italiji), tako da bo Pahor nastopil na listi slednje.

To ni prvič, da znani 96-letni pisatelj, ki je s svojimi deli, posvečenimi grozotam polpretekle zgodovine, fašizma in nacizma ter druge svetovne vojne, zaslovel po Evropi, nazadnje pa tudi v Italiji, kandidira za SSk, ki je zbirna stranka Slovencev v Italiji, saj je zanjo kandidiral že večkrat, nazadnje aprila leta 2008 na deželnozborskih volitvah v FJK. S svojo ponovno kandidaturo je Pahor po mnenju vodstva SSk vnovič potrdil podporo načelu samostojnega nastopanja manjšinskih skupnosti in v prvi vrsti izrazil podporo stranki SSk.

Za vstop v evropski parlament se bosta potegovala še druga dva predstavnika slovenske manjšine v Italiji; na levičarski listi Levica in svoboda, ki združuje manjše levičarske politične skupine (bivše pristaše Stranke komunistične prenove in Stranke italijanskih komunistov, Zelene, Demokratično levico in socialiste), kandidira goriški Slovenec Igor Komel, sicer ravnatelj Kulturnega doma v Gorici. Pri Levici in svobodi so prepričani, da se bo s Komelovim imenom krepila vloga Posočja v širšem evropskem kontekstu, zlasti ob spoznanju, da obmejna pokrajina postane delavnica miru in sožitja, za samega kandidata pa je lista Levica in svoboda poskus dati novo podobo italijanski levici oziroma preprečiti porazgubitev kulturne dediščine italijanske in slovenske levice, ki izhaja tako iz tradicije italijanskega odporništva kot narodnoosvobodilne borbe slovenskega naroda.

Na združeni listi komunističnih strank (Stranke komunistične prenove-SKP in Stranke italijanskih komunistov-SIK) pa bo nastopil deželni poslanec Mavrične levice (koalicije levičarskih strank in gibanj, ki je nastopila na lanskih volitvah) Igor Kocijančič. To je že tretjič, da Kocijančič, ki je tudi pokrajinski tajnik SKP za Tržaško, kandidira za evropski parlament, skupna komunistična lista pa je po mnenju deželnega tajnika SIK, Slovenca Stojana Spetiča, uspeh naporov, da bi čimprej prišlo do združitve komunističnih strank v Italiji.

6. in 7. junija v FJK ne bodo potekale le volitve v Evropski parlament, ampak tudi večje število upravnih volitev. Tako bodo volili za obnovo pokrajinske uprave v Pordenonu in za obnovo 142 občinskih uprav. Volitve bodo tudi v nekaterih občinah, kjer je prisotno slovensko prebivalstvo: v tržaški pokrajini so to občine Dolina, Zgonik in Repentabor, v goriški pokrajini občine Doberdob, Sovodnje in Števerjan, v videmski pokrajini pa občine Špeter, Podbonesec, Srednje, Sovodnja, Sv. Lenart, Grmek, Tipana, Bardo, Ahten, Fojda, Rezija in Naborjet-Ovčja vas.