Glavna tarča pakistanskih varnostnih sil so danes oporišča skrajnežev v dolini Svat. V sredo so sicer na območju - v okrožjih Buner in Spodnji Dir - potekali najsrditejši spopadi od februarske sklenitve mirovnega dogovora med pakistansko vlado in talibani, po katerem naj bi se slednji v zameno za uveljavitev šeriatskega prava v Svatu odpovedali nasilju.

Uporniki se kljub dogovoru iz Svata vdrli v sosednje okrožje Buner, ki se nahaja le sto kilometrov od prestolnice Islamabad, nakar je pakistanska vojska konec aprila na severozahodu države - v dolini Svat, okrožju Buner in okrožju Spodnji Dir - sprožila obsežno kopensko in zračno ofenzivo. Dogovor, ki naj bi končno prinesel mir na območje, je tako de facto mrtev, čeprav naj bi uradno še vedno veljal.

Potem ko je bilo v sredo v Bunerju in Spodnjem Diru ubitih kakih 80 skrajnežev, danes še posebej srditi spopadi potekajo v mestu Mingora v dolini Svat, nekdaj priljubljenem smučarskem središču, ki pa je po dveh letih talibanskega nasilja povsem uničeno. Še dodaten udarec miru na območju je zadala smrt najstarejšega sina pomembnega islamskega klerika Sufija Mohameda, ki je februarja podpisal omenjeni mirovni dogovor. Ubit je bil v napadu pakistanskih bombnikov v okrožju Spodnji Dir.

Pakistanski predsednik Asif Ali Zardari se je skupaj z afganistanskim predsednikom Hamidom Karzajem v sredo mudil v Washingtonu, kjer sta se s predsednikom ZDA Barackom Obamo pogovarjala o okrepljenem boju proti talibanom. ZDA so pakistanske oblasti ob tem pozvale k nadaljevanju odločnega boja proti skrajnežem na severozahodu države.

Mednarodni odbor Rdečega križa (ICRC) je medtem danes posvaril, da na severozahodu Pakistana grozi humanitarna kriza. Po ocenah pakistanske vlade obstaja nevarnost vala beguncev, saj bi lahko z območja spopadov zbežalo kar pol milijona ljudi. ICRC zaradi nasilja nima več dostopa do najbolj prizadetih delov, kopiči pa zaloge hrane in drugih nujnih potrebščin za tisoče civilistov, ki že bežijo z območja spopadov.