Za sume katerih kaznivih dejanj naj bi šlo v hrvaškem primeru, za zdaj ni znano. Kot je znano, je finska policija leta 2007 začela preiskavo nakupa oklepnikov patria v Sloveniji zaradi sumov, da naj bi Patria pri tem podkupila slovenske uradne osebe. Začetek preiskave hrvaškega posla je včeraj za Dnevnik potrdil tudi glavni finski preiskovalec Kaj Erik Björqvist, ki je dejal, da za zdaj to še ni preiskava na Hrvaškem, ampak se trenutno odvija na Finskem, nanaša pa se na posel Patrie na Hrvaškem.

Jutarnji list: Preiskava v Patrii zaradi orožja za hrvaško obrambno ministrstvo

Finska policija preiskuje posle podjetja Patria na Hrvaškem, je za današnji Jutarnji list potrdil glavni inšpektor finskega Nacionalnega urada za preiskave Kaj-Erik Bjorqvist. Zagrebški časnik dodaja, da inšpektor ni hotel odgovoriti, katere posle njegovi policisti preiskujejo, spomnil pa je, da je Hrvaška kupila oklepnike in ladje.

"Podjetje Patria je sklenilo pogodbo o prodaji 126 oklepnikov AMV 8x8 v vrednosti 180 milijonov evrov ter pogodbo o prodaji dveh raketnih ladij razreda Helsinki, ki je bila vredna približno devet milijonov evrov", pojasnjuje Jutarnji list. Poudarja, da je prve informacije o odpiranju preiskave v torek zvečer objavila finska televizijska hiša Channel 4.

Jutarnjemu listu so v Patrii pojasnili, da popolnoma podpirajo policijsko preiskavo, ker si želijo, da bi čim prej razčistili vse dvome. "Lahko domnevamo, da Finci preiskujejo nakup oklepnikov. Sicer pa so pred nekaj meseci finski časopisi objavili, da so raketni ladji Hrvaški prodali za nekaj več kot štiri milijone evrov in ne za devet, kot je pred dnevi objavil britanski časopis Jane's Defence Navy. Kolikor smo izvedeli, je neodvisni poslanec v hrvaškem saboru Dragutin Lesar zahteval pojasnilo obrambnega ministrstva", še dodaja časnik.

Na hrvaškem obrambnem ministrstvu so izrazili pripravljenost na odgovore na vsa vprašanja, ker trdijo, da so bili nakupi zakoniti in transparentni. Prvo pogodbo o nakupu 86 oklepnikov za 112 milijonov evrov je oktobra 2007 podpisal takratni obrambni minister Berislav Rončević, ki so mu medtem na Hrvaškem očitali nakup vojaških tovornjakov brez javnega razpisa. Preiskavo o tem je zahteval predsednik Stipe Mesić.

Drugo pogodbo o nakupu dodatnih 42 oklepnikov v vrednosti 68 milijonov evrov je konec lanskega leta podpisal obrambni minister Branko Vukelić, ki so ga pred leti hrvaški mediji navajali kot eno izmed ključnih oseb v aferi s splitsko ladjedelnico, v kateri pogrešajo pet milijonov ameriških dolarjev. Vukelić je lansko poletje podpisal tudi pogodbo o nakup finskih ladij.

"Povezava med Slovenijo in Hrvaško je bil Reijo Niitynenen, nekdanji predstavnik Patrie za obe državi, ki je bil nekaj časa v priporu zaradi suma podkupovanja slovenskih uradnikov, ki so odločali o izbiri dobavitelja. V okvirju omenjene preiskave je policija poleg dokumentov, povezanih s posli v Sloveniji, povzela tudi dokumentacijo glede Hrvaške in napovedala, da bo preiskala obe prodaji, ker so posle v obeh državah urejale iste osebe", je še poročal Jutarnji list.