Kljub naglemu širjenju virusa po svetu potovalne agencije zatrjujejo, da potniki rezerviranih potovanj na ogrožena območja ne odpovedujejo.

V turistični agenciji Tao ta čas v Mehiki nimajo potnikov, so pa ravno včeraj morali zanjo oblikovati ponudbo za poročno potovanje.

"Kar se tiče napovedanih potovanj v Mehiko in Združene države Amerike, jih pri nas nihče ne odpoveduje," je zatrdila Leonida Petek Rovšnik iz agencije Palma, ki zatrjuje, da pri njih glede prašičje gripe med potniki ni panike.

Potovanja na ogroženih območjih po zagotovilih agencije Palma tečejo normalno, "res pa je, da so potrebni določeni previdnostni ukrepi". Po njenih besedah največjo paniko povzročajo predvsem mediji, saj njihove stranke ne kličejo in ne sprašujejo, kaj naj storijo. "Inštitut za varovanje zdravja ob potovanjih v rizične države seznanja z nekaterimi ukrepi, ki so takrat nujno potrebni in to je za zdaj vse," je še dodala Petek-Rovšnikova.

Odpovedi so potrdili denimo v agenciji M&M Turist, kjer so stranke odpovedale potovanja v Združene države Amerike. "Evropske destinacije izvajamo nemoteno," je povedala Tjaša Franko in dodala, da je v Mehiki skupina, ki se je tja napotila pred izbruhom virusa. "Ni nobenih pretresov, zdravi so, javljajo se, edino muzejev ne smejo obiskovati," je pojasnila Frankova. Potniki, ki so rezervirali odhode v tem obdobju, predvsem za obalo San Diega in Los Angelesa, po besedah Frankove zaradi opozoril lokalnih oblasti zdaj omenjena potovanja odpovedujejo.

Novica o prašičji gripi se je po besedah Irene Soban iz agencije Kompas Holidays "razširila šele ob koncu tedna, ko so bili ljudje že na poti ali pa so se že odločili, da bodo odpotovali". V Kompasu ne opažajo, da bi zaradi prašičje gripe kdor koli odpovedal potovanje. "Menimo, da bo več vprašanj o tem s strani potnikov po prvomajskih počitnicah," ocenjuje Sobanova, do takrat pa v agenciji upajo, da bodo krizna območja uspešno zajezena in da se bodo zadeve umirile. "Vsaj tako se je zgodilo pri ptičji gripi, bolezni norih krav in podobnih zadevah," je spomnila Sobanova.

Agencije kljub izbruhom nalezljivih bolezni vseeno izvajajo potovanja na ogrožena območja. Med potniki so po besedah Sobanove na eni strani takšni, ki se ustrašijo in jih zanima, kaj se dogaja, ter poizvedujejo, na drugi pa takšni, "ki skomignejo z rameni in rečejo, da gre svet pač naprej".

Kadar je poročanje o cunamijih, požarih, potresih in virusih obsežno, je tudi več panike, pravi Sobanova in dodaja, da se "v tednu ali dveh zadeve zajezijo in ljudje ne kažejo, da bi to vplivalo na običajno razmišljanje, razen če se ne zgodijo v nebo vpijoči krizni dogodki".