V ljubljanskem dopisništvu mariborskega Večera padajo stave, ali bo letošnji maj srečen mesec, ko bo njihova kolegica, specialistka za črno kroniko, dr. Damijana Žist, popeljana pred obličje matičarja. Tja naj bi jo namreč že povabil trenutno eden najbolj prepoznavnih in samoreklamiranih slovenskih odvetnikov Franci Matoz, ki se je proslavil predvsem z obrambami koprskega župana Borisa Popoviča. Iskrice med Žistovo in Matozom naj bi začele nenadzorovano preskakovati konec lanskega decembra, ko je novinarka z razvpitim odvetnikom opravila intervju, ki je bil v Večeru objavljen natanko dva dni po božiču. Od takrat med cvetličarnami in Večerovo ljubljansko redakcijo potujejo prekrasni šopki vseh oblik, Franci Matoz pa vsako popoldne iz domačega Kopra drvi proti Ljubljani in se naslednje jutro ves blažen vrača nazaj. Seveda je spreten (in premožen) odvetnik z lahkoto poskrbel tudi za cestno varnost izvoljenke svojega srca in tako se Damijana ne prevaža več v osem let starem avtomobilu, japonske ali italijanske blagovne znamke, kar je povprečno prevozno sredstvo slovenske novinarke, ampak v novem lepotcu z Bavarskega. Med Damijaninimi novinarskimi kolegi se je njenega prisrčnega zaročenca že prijelo ljubkovalno in prav nič zlonamerno ime "Francinadamjanci", ki izvira iz priljubljenega ljubljanskega lokala Franci na balanci.

Sicer pa je zaprisežena Štajerka, ki že od študijskih let živi v Ljubljani, Damijana Žist, precej cenjena med stanovskimi kolegi in strokovnjaki s področja, na katerem je izdelala tudi svojo akademsko kariero. Doktorat znanosti je opravila iz penologije, vede, ki se ukvarja z izvrševanjem kazenskih sankcij, njena zaključna naloga pa ima naslov Obsojenci kot žrtve nasilja v zaporu. Zaporniki, Romi in sploh ljudje na robu družbe so pritegnili njeno pozornost že v srednješolskih letih, zato ne preseneča, da se jih je pozneje lotila tudi strokovno raziskovati. Nekako hkrati kot se je prebujala mlada ljubezen, je izšla tudi njena prva knjiga Utrinki iz življenja za rešetkami, v kateri si je drznila spregovoriti o zaporniškem podzemlju.

Spregovorili pa so tudi nekateri naši viri in nam posredovali odgovor na vprašanje, zakaj je odgovorni urednik informativnega programa Televizije Slovenija Rajko Gerič še isti dan, ko so neuradno razglasili njeno kandidaturo za evroposlanko, prepovedal nastopanje pred kamerami dopisnici RTV Slovenija iz Trsta Mirjam Muženič. Za njen položaj naj bi se namreč zanimala kar dva, njenim šefom menda bolj všečna fanta. Prvi je Tino Mamić, sin nekdanjega poslanca Nove Slovenije Ivana Mamića, novinar in zgodovinar, ki ga je Janševa vlada v procesu tako imenovanega "uravnoteženja" kljub nasprotovanju članov uredništva zlansirala za odgovornega urednika Primorskih novic, a je na tem položaju zdržal le pet mesecev. Preko pravih botrov je Tino Mamić postal tudi član programskega sveta RTV Slovenija. A najpomembnejša referenca za dopisniško mesto je njegovo tesno prijateljevanje z direktorjem Televizije Slovenija Jožkom Možino, ki traja že vse od zgodnjih otroških let, ki sta jih oba preživljala v okolici Ajdovščine. Drugi, ki se tudi vidi kot nacionalkin dopisnik iz Trsta, je Branko Vrabec, mož direktorice Primorskih novic Suzane Zornada - Vrabec in dolgoletni novinar TV Koper Capodistria, ki je vmes v najsevernejšem italijanskem pristanišču že delal kot tiskovni predstavnik petega prometnega koridorja. Občasno vodi tudi petkovo večerno pogovorno oddajo Polemika, ki so si jo izmislili, potem ko so se znebili Vladimirja Voduška in njegovega Vročega stola.