V manjšem zabojniku je bilo po poročanju dpa osem stekleničk z vzorci virusa H1N1, sicer pa je bil poln suhega ledu, zaradi katerega je tudi prišlo do eksplozije. Vzorci virusa so bili namenjeni v državni center za raziskave virusa gripe v Ženevi. V Zürichu jih je prevzel uslužbenec centra, do eksplozije pa je prišlo na vlaku v bližini Lozane. Zanjo je bilo krivo topljenje suhega ledu, ki je bil v zabojnik dan napačno, zaradi česar se je pritisk v njem močno povečal.

V eksploziji sta po navedbah policije dve osebi utrpeli lažje poškodbe, oblasti pa so zagotovile, da nevarnosti ni, saj ni šlo za mutiran virus, ki naj bi v Mehiki v minulih dneh terjal že več kot 150 življenj. Vlak so sicer za nekaj ur zadržali, 61 potnikov, ki so bili v istem vagonu kot posoda z virusi, pa bo na opazovanju, dokler ne bo mogoče popolnoma izključiti možnosti okužb.

Mehika: Število žrtev prašičje gripe narašča počasneje, okuženih naj bi bilo 1600 ljudi

Mehiški minister za zdravje Jose Angel Cordova Villalobos je v ponedeljek zvečer sporočil, da se je število ljudi, ki so umrli zaradi okužbe z mutiranim virusom prašičje gripe, povečalo počasneje, kot so pričakovali, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Upočasnilo se je tudi naraščanje števila novih okužb.

V minulih 24 urah so tako po besedah ministra zabeležili 110 novih primerov okužbe s smrtonosnim virusom, medtem ko so jih pred tem našteli 145 na dan. Število domnevnih smrtnih žrtev virusa H1N1 se je sicer v ponedeljek zvišalo na 152, od tega je bilo potrjenih 26. Skupno je bilo hospitaliziranih skoraj 2000 ljudi, od tega jih je bilo v ponedeljek v bolnišnicah še 776.

V ZDA so medtem potrdili 50 primerov okužb s prašičjo gripo, o potrjenih okužbah poročajo tudi iz Španije, Velike Britanije in Nove Zelandije, vendar pa razen v Mehiki smrtnih žrtev zaenkrat ni. Kot so sporočili iz ZDA, gre večinoma za lažje in ne smrtne primere okužb. Z Nove Zelandije, Avstralije in Južne Koreje medtem poročajo o še nepotrjenih okužbah pri ljudeh, ki so se v minulih dneh vrnili iz Mehike ali ZDA in kažejo simptome gripe.

Mehika, ki je epicenter izbruha prašičje gripe, je sicer v ponedeljek zaprla šole in univerze, ki se bodo predvidoma znova odprle šele 6. maja, ter omejila komercialne dejavnosti v prestolnici Ciudad de Mexico. Gre za ukrepe, s katerimi skušajo oblasti zajeziti širjenje mutiranega virusa, ki se prenaša s človeka na človeka.

Svetovna zdravstvena organizacija je zaradi prašičje gripe povišala stopnjo nevarnosti pandemije

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v ponedeljek zvečer na izrednem zasedanju v Ženevi povišala stopnjo nevarnosti pandemije zaradi izbruha prašičje gripe v Mehiki s 3. na 4. stopnjo. To pomeni, da gre za trajno širjenje virusa s človeka na človeka v najmanj eni državi. Šesta stopnja pomeni popolno pandemijo.

Po podatkih WHO je doslej potrjenih primerov okužbe z virusom prašičje gripe po svetu razen Mehike 73. V Mehiki naj bi bilo okuženih 1600 ljudi, od tega jih je 149 umrlo. V ZDA so našteli 40 primerov okužbe, od tega 28 na šoli v newyorškem mestnem predelu Queens. Župan New Yorka Michael Bloomberg je zagotovil, da več primerov niso našli, kljub dodatnemu testiranju. Sicer pa so v ZDA odkrili primere tudi v Teksasu, Kaliforniji, Ohiu in Kansasu. Nobena okužena oseba ni v življenjski nevarnosti.

Ameriška ministrica za domovinsko varnost Janet Napolitano je povedala, da postopajo, kot da že gre za pandemijo. Iz skladišč Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) so v ogrožene države razposlali cepiva proti gripi, povečan pa je tudi nadzor na meji. CDC sicer sporoča, da se z uživanjem svinjskega mesa ne more dobiti virusa prašičje gripe. En primer so med drugim odkrili tudi v Španiji, dva na Škotskem, 3 pa na Novi Zelandiji.

Švicarski farmacevt Roche, ki izdeluje zdravilo tamiflu, je medtem sporočil, da bi lahko s svojo zalogo zdravil do pet milijonov okuženih z novim virusom prašičje gripe. Svoje zaloge zdravil naj bi si sicer ustvarilo od 85 do 95 držav, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Virus naj bi se po svetu razširil v 18 do 24 mesecih, z njim pa naj bi se okužila tretjina svetovne populacije. Svetovna zdravstvena organizacija je prepričana, da bo v primeru pandemije 1,5 milijarde ljudi poiskalo zdravstveno pomoč, okoli 30 milijonov pa jih bo hospitaliziranih. Glede na podatke o zadnji pandemiji in trenutnem številu svetovne populacije epidemiologi napovedujejo, da bi zaradi prašičje gripe lahko umrlo sedem milijonov ljudi.

Turistične agencije odpovedujejo potovanja v Mehiko

Zaradi virusa prašičje gripe je že več turističnih agencij s svoje ponudbe umaknilo potovanja in letovanja v Mehiki. Hrvaška turistična agencija Magellan je odločitev, da odpove vsa potovanja v Mehiko, obrazložila: „Odpovedali smo jih zaradi varnostnih razlogov, ne želimo tvegati. Odločitev pa je tudi posledica klicev, ki smo jih prejeli od strank. Večina je slišala za prašičjo gripo in odpovedala potovanja v Mehiko.“

Svetovna turistična organizacija je sporočila, da pandemija prašičje gripe ne bo pustila tolikšnih posledic na letošnji turizem kot  jih je leta 2003 epidemija sarsa. „Trenutno bosta posledice čutili samo Mehika in ZDA, vendar ne takšne, kot jih zaradi epidemij ptičje gripe in Sarsa čutijo azijske države,“ je dejal finančni svetovalec pri Societe Generale, Patric Bennett. V New Yorku so zaskrbljeni, da bi se število turistov zaradi prašičje gripe lahko zmanjšalo za 30 odstotkov.