"Povsem verjetno je, da se bo virus razvil. Ko se virusi razvijajo, pa je jasno, da lahko postanejo tudi bolj nevarni ljudem," je povedal Fukuda.

Zatrdil je še, da WHO potrebuje več informacij o "vedenju teh virusov". "Jasno je tudi, da smo v času, ko moramo biti zelo previdni, da zberemo najboljše možne podatke. Resnično moramo bolje razumeti epidemiologijo, vedenje teh virusov," je pojasnil.

Strokovnjaki WHO se bodo v torek znova srečali na izrednem zasedanju in presodili, če je potrebno oceno resnosti tveganja pandemije dvigniti s tretje na četrto raven, kar bi pomenilo, da se je tveganje za pandemijo "izrazito povečalo". Ta raven pomeni tudi, da organizacija verjame, da gre za potencialno pandemičen virus, ki se lahko prenaša z osebe na osebo in povzroči izbruhe velikih razsežnosti, je povedal Fukuda.

Je pa Fukuda zagotovil, da so tudi zaradi izkušenj držav z izbruhom ptičje gripe države danes bolje pripravljene kot v preteklosti in da ima tudi WHO pripravljene zaloge okoli pet milijonov odmerkov zdravila tamiflu.

Zdravstveni uradniki v New Yorku so medtem pri osmih dijakih gimnazije svetega Frančiška potrdili prisotnost virusa prašičje gripe, ki je zahteval žrtve v Mehiki. Okoli sto dijakov omenjene šole se je pretekle dni začelo pritoževati nad simptomi, podobnimi gripi.

Kljub temu da je več dijakov pred dvema tednoma v okviru spomladanskih počitnic letovalo v znanem mehiškem letovišču Cancun, so oblasti najprej zatrjevale, da ne gre nujno za prašičjo gripo.

Newyorški župan Michael Bloomberg je po poročanju ameriške tiskovne agencije AP danes dejal, da gre za blage primere bolezni in da dijaki že okrevajo. Ni še znano, če so s prašičjo gripo okuženi tudi drugi bolni dijaki, šola pa bo v ponedeljek vseeno zaprta.

Predstavniki ameriške administracije so sicer na današnji novinarski konferenci povedali, da je ameriški predsednik Barack Obama na tekočem z razvojem dogodkov po svetu in v ZDA in da je ukazal "zelo dejaven, agresiven in usklajen odgovor" različnih delov administracije na izbruh virusa prašičje gripe.

Vršilec dolžnosti vodje Centra za nadzor bolezni Richard Besser je sicer sporočil, da so oblasti v ZDA potrdile že 20 primerov prašičje gripe in da jih v naslednjih dneh pričakujejo še več. "Bolj ko iščemo primere prašičje gripe, več jih najdemo. Pričakujemo nadaljnje povečanje njihovega števila," je napovedal.

Ministrica za domovinsko varnost Janet Napolitano pa je povedala, da bodo ameriške oblasti še danes razglasile stanje nevarnosti za javno zdravje in da bodo natančno pregledale vse potnike, ki prihajajo iz Mehike in drugih območij, kjer je izbruh virusa dokazan. Če bodo kazali znake gripe, jih bodo izolirali in nato z njimi ravnali po ustaljenih postopkih.

Takšen ukrep bo vladnim agencijam omogočil tudi hitrejši pretok sredstev zveznih, državnih in lokalnih agencij prizadetim območjem za nabavo novih zdravil in za izvedbo diagnostičnih preskusov.

Štiri primere prašičje gripe so medtem potrdili v kanadski provinci Nova Škotska, šest primerov pa preiskujejo tudi v Španiji.

IVZ: Ni še znano, kdaj bodo izdana navodila glede prašičje gripe

Na Inštitutu za varovanje zdravja so povedali, da zdaj čakajo na enotna navodila, kako ravnati ob pojavu prašičje gripe, ki jih pripravljajo strokovnjaki na mednarodni konferenci, organizirani zaradi izbruha prašičje gripe v Mehiki. Kdaj bodo pripravljena, še ni znano, je dejala zdravnica v pripravljenosti na inštitutu Eva Grilc.

Telekonference, ki se je začela v soboto, se udeležujejo predstavniki Svetovne zdravstvene organizacije, Centra za spremljanje nalezljivih bolezni (CDC) v Atlanti v ZDA in držav članic EU, tudi Slovenije, je povedala Grilčeva.

Iz Slovenije na konferenci med drugim sodelujejo predstavniki Inštituta za varovanje zdravja, ministrstva za zdravje, v soboto pa tudi z ljubljanske Infekcijske klinike.

Virus prašičje gripe terjal 81 življenj: Sume preučujejo tudi na Novi Zelandiji in v Franciji

V Mehiki je zaradi virusa prašičje gripe umrlo že 81 ljudi, v Združenih državah Amerike pa so zabeležili 11 primerov. Skupina 25 učencev in treh učiteljic iz Nove Zelandije, ki so bili na tritedenskem izletu v Mehiki, naj bi se prav tako okužila z omenjenim virusom. Znake okužbe so trenutno prepoznali pri 14 ljudeh, štiri osebe pa so še na opazovanju, je sporočila novozelandska zdravnica Julia Peters. Svetovna zdravstvena organizacija je sporočila, da ima virus prašičje gripe „potencial za pandemijo“.

Novozelandsko zdravstveno ministrstvo je družine učencev in učiteljic, ki so bili na izletu v Mehiki, že obvestilo o rezultatih glede okužbe. Točne rezultate pa bo posredovala še Svetovna zdravstvena organizacija. Julia Peters je sporočila, da bo o številu okuženih več znano prihodnji teden.

"Naši strokovnjaki mi pravijo, da ni nikakršnih zagotovil, da gre dejansko za prašičjo gripo, a ocenjujejo, da možnost za to obstaja," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal novozelandski minister za zdravje Tony Ryall.

V Združenih državah Amerike so zabeležili 11 primerov okužb z virusom prašičje gripe, devet v bližini meje z Mehiko, Teksasu in Kaliforniji ter tudi v privatni šoli v New Yorku.

Mehiški minister za zdravje Jose Angel Cordova je danes zatrdil, da se je število oseb, ki so najverjetneje umrli za posledicami tega virusa, povzpelo na 81, čeprav je uradno potrjenih še vedno le 20 žrtev. Vse skupaj naj bi zbolelo že 1324 ljudi, v Mehiki pa zaradi tega vladajo panične in skoraj izredne razmere.

Že pred tem je mehiški predsednik objavil poseben dekret, v katerem vladi največje srednjeameriške države daje izredna pooblastila v boju proti smrtonosnemu izbruhu.

"Jasno je, da ima virus potencial za pandemijo," je že v soboto posvarila generalna direktorica Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Margaret Chan. Strokovnjaki WHO so se v soboto zaradi nastalih razmer sestali na izrednem zasedanju.

Po srečanju je WHO izbruh označila za "nevarnost za javno zdravje mednarodnih razsežnosti" in državam po svetu priporočila, naj okrepijo nadzor nad nenavadnimi izbruhi simptomov, podobnih gripi ali hudi pljučnici.

Francoske oblasti preučujejo sum prašičje gripe

Francoske oblasti so pri dveh potnikih, ki sta se vračala iz Mehike, naletele na zdravstvene znake, ki bi lahko bili posledica prašičje gripe, poroča francoski dnevnik Le Parisien. Sum prašičje gripe, ki je v Mehiki potrjeno terjala že 20 žrtev, nepotrjeno pa 81, preučujejo tudi na Novi Zelandiji.

"Imamo sum glede dveh oseb, ki sta se vrnili s poti v Mehiki, a ta še ni bil potrjen. Takšnih primerov v naslednjih dneh zagotovo ne bo manjkalo, saj iz Mehike prihaja veliko letov in ladij," je povedal direktor direktorata za splošno zdravje na francoskem ministrstvu za zdravje, Didier Houssin, ki ne izključuje možnosti, da bi osebe, obolele za to doslej neznano vrsto gripe, ki se razširja med ljudmi, lahko vstopile v državo.

Rusija prepovedala uvoz mesa iz Mehike in ZDA

Rusija je v strahu pred širitvijo prašičje gripe danes "do nadaljnjih posebnih navodil" prepovedala uvoz mesa iz Mehike, ameriških zveznih držav Teksas, Kalifornija, Kansas, Alabama, Arizona, Arkansas, Georgia, Louisiana, Nova Mehika, Oklahoma in Florida ter iz Dominikanske republike, Gvatemale, Hondurasa, Kolumbije, Kostarike, Kube, Nikaragve, Paname in Salvadorja. Gre za vse pošiljke mesa iz teh držav oz. zveznih držav po 21. aprilu.

Prepoved je Rusija uvedla, potem ko je premier Vladimir Putin ukazal ustanovitev posebne komisije, ki bo preučila grožnjo prašičje gripe. Zaenkrat v Rusiji še ni bilo sumljivih primerov, a visoki ruski predstavniki menijo, da gre za "prvi ustrezni odziv" države. Napovedali so tudi, da bo posebna komisija ukrepe prilagajala glede na razvoj razmer.