Kot poroča ameriška tiskovna agencija AP, Mandela ni nagovoril množice okoli 100.000 ljudi, ki so se ob shodu ANC zbrali na dveh stadionih v Johannesburgu, temveč se je na odru usedel ob voditelje stranke, kasneje pa so predvajali njegov videoposnetek.

V kratkem posnetku, ki si ga je zbrana množica lahko ogledala prek velikega zaslona, je Mandela poudaril, da je ANC najboljša izbira za vodenje Južnoafriške republike (JAR), "naša prva naloga" pa je izkoreniniti revščino in izboljšati življenje temnopolte manjšine, ki jo je zatiral apartheid, še zdaj pa zaostaja tako za belsko manjšino kot za nastajajočo maloštevilno temnopolto elito.

Mandela se je tokrat šele drugič pojavil v kampanji, sicer pa se je v veliki meri umaknil iz javnega življenja. Kljub temu nihče ni dvomil v njegovo lojalnost stranki, ki jo Južnoafričani podpirajo zaradi poraza apartheida ter izgradnje domov in vzpostavitve delovnih mest po prvih odprtih volitvah v državi leta 1994.

Mandela je bil med letoma 1994 in 1999 predsednik JAR, nato pa se je umaknil mlajšim voditeljem in se osredotočil na boj proti aidsu in nudenju podpore prizadevanjem za dosego miru po svetu. ANC je bil tarča kritik, da izkorišča status, ki ga v družbi uživa Mandela. Predsednik ANC Jacob Zuma je zaradi tega danes dvakrat poudaril, da je Mandela sam zaprosil, da bi bil del kampanje.

Po pričakovanjih bo ANC na sredinih parlamentarnih volitvah zabeležil zmago. Ker poslanci volijo predsednika, bi sredina volilna zmaga hkrati zagotovila predsedniški položaj Zumi. 67-letni Zuma je po mnenju nekaterih najbolj priljubljeni vodja za Mandelo, a ga hkrati pestijo obtožbe o korupciji in posilstvu.

Zuma se je ANC pridružil leta 1959, ob Mandeli in drugih herojih boja proti apartheidu pa je 10 let preživel za zapahi, 15 let pa v izgnanstvu. Nekdanji južnoafriški predsednik Thabo Mbeki ga je leta 1999 imenoval za svojega namestnika, a ga je s položaja leta 2005 odstavil, ker je bil vpleten v korupcijski škandal prijatelja in finančnega svetovalca. Tožilci so sicer v začetku aprila sporočili, da zaradi proceduralnih napak ne bodo sprožili procesa zaradi korupcije proti samemu Zumi. Leta 2006 pa je bil Zuma oproščen tudi obtožb o posilstvu.

ANC je predvolilno kampanjo začel z obljubami o množičnih javnih izdatkih za vzpostavitev delovnih mest, a se je spričo svetovne gospodarske krize od tovrstne retorike umaknil in se sedaj osredotoča na skromen cilj nadziranja izgube delovnih mest. Zuma je sicer obenem obljubil naložbe v javni prevoz, izobraževanje in zdravstvo in postavitev temelj za rast, "ko se bo začelo gospodarsko okrevanje".