"Vlada je prepričana, da je kandidat s svojimi osebnostnimi kvalitetami, diplomatskimi in vodstvenimi izkušnjami ter odličnim poznavanjem IAEA ter težav in izzivov, s katerimi se ta sooča, sposoben agencijo voditi profesionalno in učinkovito," so v sporočilu za javnost po današnji seji vlade zapisali v uradu vlade za komuniciranje (Ukom).

72-letni Petrič je v letih 2006 in 2007, ko je bil tudi veleposlanik Slovenije v Avstriji, vodil 35-članski Svet guvernerjev IAEA, ki ima sedež na Dunaju. Kot so sporočili z Ukoma, "je prevzem tako pomembne in odgovorne funkcije predstavljal nov pomemben element na področju slovenskega uveljavljanja in delovanja v mednarodnih organizacijah".

Svet guvernerjev IAEA je novega generalnega direktorja agencije skušal izbrati že 26. marca. Za položaj sta se tedaj potegovala Južnoafričan Abdul Samad Minty in Japonec Jukija Amano, vendar na tajnem glasovanju nihče od njiju ni dobil dovolj glasov.

Zato je stekel postopek evidentiranja novih kandidatov za položaj, naslednje volitve novega generalnega direktorja pa bodo predvidoma potekale tretji teden v maju. Poleg predvidene Petričeve kandidature se za položaj znova poteguje Amano, pa tudi Španec Luis Echavarri in Malezijec Noramly Muslim.

V skladu s statutom IAEA generalnega direktorja za štiriletni mandat imenuje Svet guvernerjev z odobritvijo generalne konference agencije. Ta se bo sešla septembra, novi generalni direktor pa bo mandat nastopil s 1. decembrom.

Naloga generalnega direktorja IAEA je sicer predvsem članicam agencije in podpisnicam Sporazuma o neširjenju jedrskega orožja pomagati pri mirni uporabi jedrske energije. To nalogo je v zadnjih 15 letih zasenčilo težavno izvajanje nadzora nad državami, pri katerih obstaja sum, da na skrivaj skušajo pridobiti jedrsko orožje.

IAEA je bila ustanovljena leta 1957, Slovenija pa je njena polnopravna članica postala leta 1992.

Petrič je bil v svoji poklicni karieri med drugim veleposlanik v Indiji, ZDA in Avstriji ter stalni predstavnik Slovenije pri Združenih narodih v New Yorku, pri IAEA in pri Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Od aprila lani opravlja funkcijo ustavnega sodnika.