Iz banke s sedežem v New Yorku so v ponedeljek zvečer po zaprtju newyorške borze sporočili, da so v prvem trimesečju zabeležili dobiček v višini 3,39 dolarja na delnico, kar je precej nad pričakovanji borznih analitikov. Ti so napovedovali dobiček v višini 1,64 dolarja na delnico.

Lani v istem obdobju je banka pridelala 1,47 milijarde dolarjev dobička oz. 3,23 dolarja na delnico, v zadnjem četrtletju lanskega leta pa je zabeležila izgubo v višini 2,29 milijarde dolarjev, kar je bilo največ, odkar je leta 1999 začela kotirati na borzi.

Skupni prihodki Goldman Sachsa so sicer v prvem četrtletju znašali 11,88 milijarde dolarjev, medtem ko so bile napovedi analitikov 7,19 milijarde. Lani v istem obdobju so bili prihodki iz poslovanja 18,63 milijarde dolarjev.

Rezultati Goldman Sachsa, objavljeni so bili dan pred napovedanim datumom, sledijo nepričakovano dobrim napovedim o četrtletnih poslovnih izidih banke Wells Fargo. Ta je minuli teden napovedala, da bo imela v prvem četrtletju okrog tri milijarde dolarjev dobička, kar je borzne tečaje pognalo v zeleno.

Četrtletne izide naj bi ta teden napovedale še tri največje ameriške banke, Bank of America, Citigroup in JP Morgan Chase, zaradi česar so vlagatelji še nekoliko previdni glede zaključkov, da je bančni sektor vendarle začel okrevati po skoraj uničujočih posledicah finančne krize.

Ravno zaradi tega je delnica Goldman Sachsa v trgovanju po zaprtju newyorške borze najprej zrasla, a nato zopet padla pod raven ob zaključku rednega trgovanja. Delnice Citigroup in Bank of America so se med rednim trgovanjem medtem močno podražile, a se je v trgovanju po zaprtju borze rast izrazito upočasnila.

Goldman Sachs je napovedal tudi dokapitalizacijo, s katero bodo v banki poplačali dolg do države, od katere so lani jeseni v okviru reševalnega paketa za finančni sektor dobili 10 milijard dolarjev državne pomoči. Z izdajo novih delnic naj bi pridobili pet milijard svežega kapitala, četrtletni rezultati pa po mnenju analitikov povečujejo možnosti za uspeh dokapitalizacije. V banki sicer poudarjajo, da želijo denar vrniti, ker državne pomoči ne potrebujejo več.

Iz bank so sicer sporočili, da so ugodni rezultati predvsem posledica dobrega poslovanja na področju trgovanja z obveznicami in na valutnem trgu. Prav državne obveznice in dolar sta bila v prvem četrtletju namreč varni zatočišči na še vedno negotovih finančnih trgih.

Nekateri analitiki medtem poudarjajo, da so dobri izidi Goldman Sachsa izključno vezani na borznoposredniške dejavnosti in na okrevanje svetovnih borz v zadnjih tednih.