DSU Nepremičnine so v lasti državnega D.S.U., za začetek gradnje pa so Imos-Litu plačale desetodstotni avans 5,7 milijona evrov. Zdaj vse skupaj visi v zraku. Svoje mnenje o tem poslu je namreč podal tudi predsednik računskega sodišča Igor Šoltes, ki očitno ocenjuje, da je predpogodba, ki jo je podpisal minister Mate, nična, saj je šlo za izogibanje zakonu o javnih naročilih in prehodno ni bil izveden postopek oddaje javnega naročila. Zakon v teh primerih pogodbe opredeljuje kot nične.

"Dejstvo, da se naročnik že vnaprej zaveže, da bo najel nepremičnino, ki še ni zgrajena, gradi pa se po pričakovanjih in željah naročnika, kaže na odklon od upravičenosti za uporabo določb zakona, ki opredeljuje izjeme, ki niso predmet javnega naročanja. Te izjeme je treba razlagati restriktivno, sicer bi takšno ravnanje, če bi mu priznali upravičenost uporabe izjem, pomenilo dopustnost izogibanja spoštovanja uporabe ustreznih postopkov oddaje javnih naročil," je zapisal Šoltes v dopisu MNZ. Zapisal je še, da iz dostopne dokumentacije ni mogoče ugotoviti, ali je ministrstvo preverilo, če je ponudbena cena enaka ali nižja od cene na trgu.

Generalni sekretar notranjega ministrstva Damjan Lah nam je včeraj povedal, da so z računskega sodišča dobili mnenje, da ga bodo preučili in v nekaj dneh sporočili odločitev, kaj bodo naredili s projektom. Medtem stavbo, ki se je je prijel nadimek Matejeva palača, gradijo naprej.