Rak glave in vratu je šesti najpogostejši rak na svetu. Za to obliko raka boleha v Evropi 143.000 ljudi, zaradi te bolezni pa jih umre 68.000 na leto, navajajo v združenju.

Po podatkih slovenskega registra raka, ki ga vodijo na Onkološkem inštitutu Ljubljana, je bil rak glave in vratu v letu 2005 eden najpogostejših rakov pri moških med 35. in 49. letom starosti, saj za to obliko raka zboli 6,1 odstotka vseh moških bolnikov z rakom oziroma 14,7 odstotka vseh moških bolnikov v starostni skupini od 35 do 49 let.

V letu 2005 so v Sloveniji po podatkih registra raka na novo odkrili 430 primerov različnih oblik raka glave in vratu, petletno preživetje v obdobju 2002-2005 pa je bilo na primer pri moških z rakom žrela 22 odstotkov, z rakom ust 46 odstotkov, z rakom grla pa 63 odstotkov, kažejo podatki registra raka.

Rak glave in vratu je rak, ki se razvije v celicah tkiv in organov glave ter vratu, med drugim v ustni votlini, žrelu, grlu in nosnih votlinah, pojasnjujejo v združenju. Za rake v teh predelih telesa je značilna visoka stopnja smrtnosti kot pri pogostejših oblikah raka, na primer raku dojke, materničnega vratu ali melanomu.

To vrsto raka je težko zdraviti, kadar ga odkrijejo v napredovali stopnji, poleg tega to obliko raka pogosto spremljajo še sekundarni tumorji in druga bolezenska stanja, navajajo v Evropskem združenju za zdravljenje raka glave in vratu.

Mnogi simptomi raka glave in vratu so "nespecifični", zato jih bolniki pogosto spregledajo. Več kot 60 odstotkov bolnikov s tovrstno obliko raka začnejo zdraviti šele, ko je rak že v lokalno napredovali fazi. Po mnenju vodje Evropskega združenja za zdravljenje raka glave in vratu Jean-Louisa Lefebvra bi boljša poučenost ljudi o simptomih te oblike raka prinesla tudi hitrejše diagnosticiranje bolezni in zdravljenje.

Med rake glave in vratu po podatkih registra raka spadajo rak ustnice, baze jezika, drugih delov jezika, dlesni, ustnega dna, neba, drugih delov ust, parotidne žleze, drugih in neopredeljenih velikih žlez slinavk, tonzile, orofarinksa, nazofarinksa, piriformnega sinusa, hipofarinksa pa tudi rak drugih in slabo opredeljenih mest na ustnici, v ustni votlini in farinksu, rak nosne votline in srednjega ušesa, obnosnih sinusov in grla.

Raziskavo so opravili med prebivalci Francije, Nemčije, Italije, Nizozemske, Španije, Švedske in Velike Britanije na vzorcu 7520 vprašanih.