Partnerji prenove so zasebni investitor Joc Pečečnik, sicer lastnik in predsednik nogometnega kluba Interblock, Olimpijski komite Slovenije (OKS) in Mestna občina Ljubljana. Tako Pečečnik kot predsednik OKS Janez Kocijančič in ljubljanski župan Zoran Janković so na današnji predstavitvi poudarili izjemen pomen projekta za Ljubljano ter razvoj športa v mestu in Sloveniji.

Večinski lastnik stadiona, Pečečnikova družba Bežigrajski športni park, je vabljeni mednarodni natečaj, s katerim bi pridobili najprimernejšo urbanistično in arhitekturno rešitev za prenovo in dograditev stadiona, ki ga je arhitekt Jože Plečnik zasnoval po prvi svetovni vojni, razpisal avgusta lani. Nanj so povabili štiri domače in tri tuje arhitekturne biroje, ki imajo izkušnje na področju prenove arhitekturne dediščine in poznajo Plečnikovo arhitekturo, obenem pa imajo tudi izkušnje pri načrtovanju športnih objektov.

Rešitev nemškega biroja ohranja Plečnikovo izvirno zasnovo

Rešitev biroja GMP iz Berlina, ki, kot piše v razstavni zloženki, "dosledno ohranja zaščiteno Plečnikovo originalno zasnovo in elemente stadiona, obenem pa vanj optimalno umešča želeni program", je pred enim tednom izbrala mednarodna žirija pod vodstvom ljubljanskega podžupana, ahitekta Janeza Koželja.

Z izborom po vseh merilih najbolj primerne rešitve se je končalo dolgotrajno umiranje tega spomenika, je Koželj ocenil na predstavitvi. Poseben uspeh pa vidi v tem, da so z natečajem sorazmerno hitro uskladili tako interese mesta kot investitorja, pa tudi interese Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije glede spoštovanja kulturno-varstvenih smernic - ta je, kot je znano, v ponedeljek sporočil, da izbrani projekt ustreza kulturnovarstvenim pogojem.

Zmagovalna rešitev predvideva, da bodo zgodovinske elemente stadiona prenovili in ohranili takšne, kot jih je zasnoval Plečnik. Obelisk, obzidje in glorieta bodo ostali kot kulturna dediščina, tudi geometrijsko bo stadion za 12.000 gledalcev ohranil obliko podkve. Tribune bodo nadkrite z VIP ložami in delno prosojno streho, ki je nad glorieto prekinjena.

Novi objekti, in sicer večnadstropna stavba s hotelom, športno kliniko in trgovinami na levi ter niz stolpičev za poslovne prostore in bivanje na desni strani, bodo fizično in programsko ločeni od obstoječih. Pod stadionom bo garaža za približno 2300 avtomobilov.

Vendar pa kulturnovarstveno soglasje Zavoda za varstvo kulturne dediščine še ni zadnji korak pred pridobitvijo gradbenega dovoljenja. Kot je Koželj pojasnil za STA, je treba projekt sedaj vrisati v urbanistični načrt in dobiti potrditev mestnega sveta. Šele ko bo prostorski akt sprejet, bo mogoče vložiti prošnjo za izdajo dovoljenja. Do takrat bo gotovo minilo devet mesecev, a ne več kot eno leto, je prepričan glavni mestni urbanist. Nagrada za prvo mesto na natečaju je sicer znašala 50.000 evrov.

Odprtja razstave so se udeležili tudi premier Borut Pahor, notranja ministrica Katarina Kresal, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Jožef Školč in prvi mož SCT Ivan Zidar.