Knep oziroma omenjeni odbor je pred natanko enim letom (4. in 5. aprila) organiziral znameniti (ali razvpiti) lovranski forum za dialog med vero in kulturo, po katerem so se še dolge mesece vnemale polemike - zaradi sklepne izjave. To so na pobudo Knepa pripravili vsi štirje povabljeni predavatelji (Gorazd Kocijančič, Spomenka Hribar, Stane Granda in Martin M. Dolinar), podpisalo pa jo je 30 navzočih udeležencev foruma, med njimi Tamara Griesser Pečar, Jože Dežman, Igor Škamperle in drugi. V Izjavo so vključili (domnevno) pismo škofa Antona Vovka iz leta 1946, o katerem je govoril dr. Dolinar, kot "pretresljiv dokument, ki razkriva tragiko slovenske medvojne zgodovine in njeno zapletenost", in se poenotili v stališču, "da je danes treba spoštljivo ohranjati zavest o tej tragičnosti in kompleksnosti, ki ne dovoljuje nikakršne ideološke instrumentalizacije škofa Rožmana in medvojnega dogajanja". In čeprav ni v Lovranu nihče podvomil o pristnosti ali smiselnosti Vovkovega pisma, zelo kritičnega do ravnanja cerkvene strani med vojno, je kasneje, po analizi dr. Griesser-Pečarjeve, obveljalo, da ne gre za Vovkovo pismo, nekateri pa so v izjavi videli celo zaroto Hribarjev in še koga. V odzivanjih na lovransko izjavo, "s katero se je sklenila spoštljiva, prijazna diskusija", se je po Kocijančičevem mnenju spet izrazil ves primitivizem, v katerem je sodelovala "Družina in partizanska stran".

Kot je povedal Knep, so forum v Lovranu pripravili zato, da bi premoščali nepremostljivo, ne pa zato, da bi pripravili še en zgodovinski simpozij o škofu Rožmanu. Posebej je opozoril na predavanje Gorazda Kocijančiča, ki je postavil nov interpretacijski ključ branja in pisanja zgodovine, ko je pod vprašaj postavil naše samoumevno prepričanje, da lahko izvemo, kaj se je pravzaprav zgodilo. Tiha ambicija organizatorjev je po Knepovih besedah zato bila, da bi o Rožmanu razpravljali z vednostjo, da je "objektivna resnica o tem, kaj se je dejansko zgodilo, vedno žrtev nikoli do konca razjasnjenega duhovnega stanja posameznika".

Zbornik - izdala ga je Družina - prinaša uvodno besedo škofa Jurija Bizjaka, prispevke štirih predavateljev in razpravo na forumu. Ni pa v zborniku najti tekstov, ki so problematizirali Vovkovo pismo oziroma lovransko izjavo, po besedah Knepa tudi zato ne, ker so "ti odzivi zagrinjali lovransko sonce". To, kot kaže, še vedno ne sveti. Dr. Tamara Griesser Pečar je nepovabljeni Spomenki Hribar včeraj očitala, da s svojim pisanjem instrumentalizira škofa Rožmana in s tem ravna v nasprotju z izjavo, ki jo je podpisala.