Avstrijski zunanji minister Michael Spindelegger je v petek dejal, da gre pri Rehnovem predlogu za ločitev vprašanja dostopa Slovenije do odprtega morja od vprašanja meje.

"Omenili ste ta predlog, pri čemer moram zanikati napačne govorice in ugibanja. Preprosto lahko samo zanikam, da bi bil to del kompromisnega predloga, ki ga je komisija predstavila minulo sredo," je odgovoril na vprašanje, ali je to del njegovega predloga.

"Na tej točki sicer še vedno delamo na temelju tihe diplomacije, zato ne bom šel v podrobnosti," je ponovno izpostavil komisar.

"Hvaležen sem državam članicam EU, da so danes v razpravi podprle našo pobudo in pozvale obe strani, naj najdeta rešitev brez nepotrebnega odlašanja," je še poudaril Rehn.

Rehn "dobro pozna cilje in skrajne meje obeh držav"

Komisar je tudi dejal, da po intenzivnih stikih s slovenskim in hrvaškim zunanjim ministrom, Samuelom Žbogarjem in Gordanom Jandrokovićem, "precej dobro pozna cilje in skrajne meje obeh držav".

Poudaril je tudi, da pogovori potekajo na temelju Ustanovne listine ZN in pogajalskega okvira Hrvaške.

Komisar odzive obeh strani na svoj kompromisni predlog pričakuje do ponedeljka, z obema ministroma pa se bo spet sestal v sredo.

O morebitni podpori predsedujočega tria Francije, Češke in Švedske pri usklajevanju evropskega posredovanja pa je Rehn dejal, da je že v Bruslju pred neformalnim zasedanjem na Češkem povedal, da je pripravljen razmisliti o spodbudi državam članicam pri podpori pobude Evropske komisije.

Samuel Žbogar: Predlog Ollija Rehna je edini predlog za reševanja spora na mizi

Predlog evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna o reševanju vprašanja meje in zastoja Hrvaške na poti v EU je edini predlog, ki je na mizi, je danes na Češkem poudaril vodja slovenske diplomacije Samuel Žbogar. "Kot je rekel Rehn, to je edini 'show in town'," je povedal in dodal, da države članice EU ta predlog podpirajo.

V odzivu na navedbe hrvaškega zunanjega ministra Gordana Jandrokovića, da je avstrijski zunanji minister Michael Spindelegger v petek govoril o svoji ideji, pri kateri gre za ločitev vprašanja dostopa do odprtega morja od vprašanja meje, je minister Žbogar dejal: "Očitno so še nekje neki drugi predlogi, ki pa niso uradni predlogi, niso Rehnovi predlogi. To se je zelo razčistilo."

Minister Žbogar je danes tudi povedal, da se bo verjetno v prihodnje v proces reševanja vprašanja Hrvaške in Slovenije vključil tudi predsedujoči trio EU, torej trio prejšnjega francoskega, sedanjega češkega in prihodnjega švedskega predsedstva, v podporo Evropski komisiji pri usklajevanju Rehnovega predloga.

Švedski zunanji minister Carl Bildt, čigar država bo julija od Češke prevzela polletno predsedovanje EU, je bil v petek precej kritičen zaradi dvostranskih vprašanj, ki ovirajo širitveni proces: "Poudariti želim, da med državami obstaja meja potrpljenja, ko gre za zaviranje pristopnih pogajanj."

Prav tako se pojavljajo neuradne navedbe, da prihodnje, švedsko predsedstvo pripravlja poseben predlog za ločitev dvostranskih vprašanj od širitvenega procesa. Minister Bildt je o tem dejal le, da bo o tem danes govoril s komisarjem za širitev Rehnom.

Bildt je danes dejal, da je ena od stvari, s katero se je treba soočiti, vprašanje Slovenije in Hrvaške. "Slovenija upočasnjuje proces. Menimo, da to ni dobro," je povedal v izjavi za švedske medije.

Minister Žbogar je na vprašanje, ali ga skrbijo kritike s strani Švedske, ki bo naslednja predsedovala EU, dejal: "Veliko držav je danes govorilo o svojem javnem mnenju glede tega, kam gre nadaljnja širitev, in o tem, da moramo biti previdni pri nadaljnji širitvi."

Slovenija pri tem po njegovih besedah nikakor ne izstopa. "Tudi Slovenija ima svoje lastno mnenje," je dejal in ponovil, da bo slovenski parlament z dvotretjinsko večino potrjeval pristopno pogodbo Hrvaške z EU in da je tudi to treba upoštevati, ko se nadaljujejo pogajanja s Hrvaško.

"Pri tem nimamo slabe vesti, ker tudi drugi uporabljajo iste argumente," je poudaril minister Žbogar.

Minister je tudi pojasnil, da pri Rehnovem predlogu ne gre za ločevanje vprašanja dostopa do odprtega morja niti stika z odprtim morjem od vprašanja meje. "Celoten paket se rešuje z enim dogovorom," je dejal minister. "V tem dokumentu niti ne govorimo o stiku. Ta mediacija bi obravnavala celotno problematiko meje na kopnem in na morju, kar vključuje vse," je poudaril.

Jandroković: Spindelegger je govoril o svoji ideji

Hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković je danes na Češkem nakazal, da se ob predlogu Evropske komisije za rešitev zastoja Hrvaške na poti v EU pojavlja še en predlog, o katerem je v petek govoril avstrijski minister Michael Spindelegger. Ob tem Jandroković danes ni dal jasnega odgovora na vprašanje, ali Hrvaška še podpira Rehnov predlog.

Spindelegger je v petek dejal, da gre pri Rehnovem predlogu za ločitev vprašanja dostopa Slovenije do odprtega morja in vprašanja meje. Slovenija in Evropska komisija sta to takoj zanikali.

"Smisel Rehnovega predloga ne gre v tej smeri, to je res," je danes potrdil tudi hrvaški minister ob prihodu na neformalno zasedanje zunanjih ministrov EU v Hluboki nad Vltavo.

"Iz naših virov sem slišal, da je avstrijski minister pravzaprav podal idejo, kako bi se lahko rešilo to vprašanje, ampak pri tem ni mislil, da je to Rehnov predlog," je pojasnil Jandroković.

Na vprašanje, čigav predlog je potem ločitev vprašanja dostopa do odprtega morja od vprašanja meje, je minister odgovoril: "Ne bi vedel, nisem točno obveščen o tem; po naših informacijah je Spindelegger govoril o svoji ideji."

Hrvaški minister je potrdil, da je o tem govoril z avstrijskim kolegom, pa tudi z drugimi zunanjimi ministri.

Na vprašanje, ali Hrvaška še podpira Rehnovo pobudo, je Jandroković odgovoril: "Mi se pogajamo. Bomo videli, kako se bo naprej razvijalo."

"Ne vem, ali je ta drugi predlog formaliziran. Videli bomo, govorili bomo o tem verjetno danes in v prihodnjih dneh," pa je hrvaški minister odgovoril na vprašanje, ali meni, da je koristno, da se ob Rehnovi pobudi pojavljajo novi predlogi.

Žbogar o vprašanju meje in zastoja Hrvaške v pogajnjih z EU: Mislim, da se premika

Vodja slovenske diplomacije Samuel Žbogar je ob prihodu na drugi dan neformalnega zasedanja zunanjih ministrov EU v Hluboki nad Vltavo ocenil, da je napredek v pogovorih Slovenije, Hrvaške in Evropske komisije o reševanju vprašanja meje in zastoja Hrvaške v pogajanjih z EU. "Mislim, da se premika," je dejal.

Minister Žbogar je sicer danes ob prihodu v odgovoru na vprašanje avstrijskih novinarjev ponovno zavrnil navedbe avstrijskega ministra Michaela Spindeleggerja, da predlog evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna predvideva ločitev vprašanja dostopa Slovenije do odprtega morja od vprašanja meje.

"To ni predlog, ki je na mizi," je poudaril. "Govoril sem z njim in mu to pojasnil, o tem ne razpravljamo na naših srečanjih, to zagotovo ni Rehnov predlog," je ponovno pojasnil minister. Navedbe avstrijskega ministra je že v petek zanikala tudi Evropska komisija. "To ni predlog komisije," so poudarili.

Komisar Rehn bo danes zunanjim ministrom EU predstavil potek pogovorov s Hrvaško in Slovenijo, nato pa bo predvidoma sledila razprava o tem vprašanju. To je prvič, da bo vprašanje zastoja Hrvaške v pogajanjih z EU obravnavano na ministrski ravni EU, doslej je razprava o tem potekala v glavnem v ozkem krogu trojice.

Rehn bo poročal o tem, kje smo. Srečujemo se precej redno, nov predlog komisije je na mizi, o katerem razpravljata strani, sedaj ga preučujemo in se bomo nato s komentarji vrnili na naslednje srečanje prihodnji teden, je pojasnil minister. "Upam, da bo to pomenilo premik naprej," je dodal.

Na vprašanje tujih novinarjev, kako hitro bi lahko bil dosežen dogovor, je minister odgovoril: "Ko se bosta obe strani strinjali." Minister ni želel v podrobnosti novega kompromisnega predloga, češ da o tem niti slovenska vlada še ni podrobno govorila.

Britanski zunanji minister David Miliband pa je danes ob prihodu dejal: "Želimo, da Slovenija in Hrvaška najdeta proces za rešitev. Jasno je, da dvostranski spori ne smejo biti na poti delovanju EU." "Govoril sem s slovenskim in hrvaškim ministrom. Imata različne poglede in upam, da bodo našli proces in rešitev," je dodal.

Britanski minister je sicer tudi danes poudaril, da je širitev v interesu EU in Zahodnega Balkana ter da je treba naprej na podlagi pristopa pogojevanja, ki bo pošten do vseh. "Ni razlogov za blokade," je menil Miliband na splošno in dodal, da bi se EU iz svoje zgodovine morala naučiti, da širitev pomeni krepitev.

Vodja italijanske diplomacije Franco Frattini pa je danes ocenil, da se je EU "žal znašla v zastoju". "Ne premikamo se naprej s Hrvaško, kar je, iskreno povedano, obžalovanja vredno," je menil. "Menim, da bo mogoče najti kompromis na temelju mednarodnega prava in v duhu solidarnosti," je še povedal Frattini.

Glede Zahodnega Balkana na splošno pa je Frattini dejal, da EU mora pokazati "konkretno politično dobro voljo". "Močno upam, da bo čim prej mogoče nadaljevati pogajanja s Hrvaško o preostalih poglavjih in se do konca leta dokončno dogovoriti, če bodo izpolnjeni vsi pogoji, o odpravi vizumov za vse države, ki bodo izpolnile pogoje," je dejal.