"Večina držav članic ne ve, kako pogovori potekajo in kam se premikajo, zato po treh mesecih države članice želijo dobiti obvestilo, poročilo o tem, kje smo, ali se ta zadeva premika naprej, ali je to proces, ki nekam vodi," je minister razložil, zakaj bo o tem vprašanju prvič govora na ravni ministrov EU.

"Mislim, da je neformalno srečanje ministrov prava priložnost, da se o tem pogovorimo, da mi razložimo svoje poglede," je menil minister. Evropski komisar za širitev Olli Rehn pa bo po njegovih besedah v soboto tudi podal poročilo o tem, kako vidi položaj.

Minister Žbogar meni, da je bil po dveh mesecih in štirih sestankih obeh ministrov s komisarjem Rehnom "narejen velik korak naprej". Zadnje čase so bili sestanki po njegovih besedah vse bolj intenzivni. "Mislim, da gredo stvari v pravo smer, a še veliko je podrobnosti, ki jih moramo uskladiti, kjer smo še vedno narazen," je povedal.

"Pripravljeni smo nadaljevati pogovore z Rehnom in upamo, da bodo države članice podprle ta proces. To je edini proces, ki je sedaj na mizi, in mislim, da je prav, da se vsi osredotočimo nanj," je poudaril minister.

Dogovor med Hrvaško in Slovenijo do 24. aprila?

Na vprašanje, ali meni, da je preboj v pogovorih o reševanju vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško ter zastoju Hrvaške na poti v EU mogoče doseči do 24. aprila - na takrat je namreč češko predsedstvo preložilo pogajalsko konferenco s Hrvaško, je minister odgovoril, da je "vse možno, če sta dve strani za to". "Časa je seveda malo, a na mizi so že zelo konkretni predlogi in če je volja na obeh straneh, bi bilo možno," je dodal.

O podrobnostih Rehnovega najnovejšega kompromisnega predloga minister ni želel govoriti. "Nimam mandata, da bi o tem govoril, še vedno ga preučujemo, prihodnji teden bomo imeli bolj jasno stališče," je dejal. "Ni precej drugačen, so pa nekatera dopolnila," je vse, kar je razkril minister o novem Rehnovem predlogu.

Na vprašanje, ali bo v kompromisu upoštevano načelo pravičnosti, je minister odgovoril: "Poznate naša stališča, veste, kakšni so naši pogoji, o tem se še pogovarjamo, nič še ni usklajenega, počakajmo še in držimo pesti, da bo vse v redu." Ob tem je dodal, da nikoli niso govorili o podpisu ločene izjave o neprejudiciranju meje, temveč o dveh možnostih: sklenitvi posebnega sporazuma o neveljavnosti dokumentov po 25. 6. 1991 ali vključitvi tega v širši dogovor posredovanja.

Slovenija bo sicer v soboto v razpravi o Zahodnem Balkanu podprla pozitivne signale regiji. "Upam, da bomo jutri uspeli uskladiti pozitivne signale, vezane na vizumsko liberalizacijo, črnogorska pogajanja in ostala pogajanja teh držav z EU," je še poudaril minister, ki je na zasedanje v gradu v Hluboki nad Vltavo prispel v spremstvu soproge.