Ljudje že od nekdaj hrepenijo po individualnosti, po tem, da izstopajo, da so drugačni. Včasih gredo s svojimo željo po izstopanju že v skrajnosti. Kljub silni človeški želji po individualnosti, je raznolikost, s katero nas preseneča narava večkrat težko sprejemljiva. Tokrat bomo spregovorili o eni teh naravnih posebnosti- Turnerjevem sindromu.

Kaj je Turnerjev sindrom?

Turnerjev sindrom je genetska nepravilnost, ki prizadane ženske. Namesto dveh kromosomov xx, ki sta značilna za ženske, oziroma xy kromosomov, ki sta prisotna za moške, imajo ženske, s Turnerjevim sindromom le en kromosom x. Drugega kromosoma pogosto ni, ali pa poškodovan. Taka se rodi ena deklica na vsakih 2500.

Kako se kaže Turnerjev sindrom?

Ženski spolni znaki so prisotni, vendar nerazviti. Deklicam, ki se že rodijo z očitnimi znaki, naredijo takoj krvi test. Nekatere pa testirajo šele, ko opazijo, da njihov razvoj ne poteka predvidljivo. Prisotnost in razsežnosti simptomov so odvisni od stopnje poškodovanosti kromosoma x, oziroma od njene odsotnosti. Če nič drugega prej, vzbudi pozornost izostanek menstruacije (amenoreja). Spolna dozorelost ne nastopi v pričakovanem času. wJajčniki se ne razvijejo popolnoma in hitro izgubijo sposobnost delovanja, zato je neplodnost en izmed najbolj značilnih simptomov. Druge telesne značilnosti žensk s Turnerjevim sindromom so : otečene roke in noge, izguba sluha, pridobivanje teže, slabo razvite prsi, širok prsni koš, kratek trup, manjši prsti, sladkorna bolezen, visoki pritisk. Razvijejo se lahko tudi bolezni srca in jeter . Povprečna višina, ki jo dosežejo ženske s Turnerjevim sindromom je okrog 140 centimetrov. Znane so tudi težave s sklepi- natančneje, s komolci, ki se kažejo tako, da ne morejo iztegniti rok ob telesu, ki se jim pri izteganju obrnejo navzven.

Zdravljenje Turnerjevega sindroma

Od (ne)izrazitosti simptomov je odvisno, kdaj se postavi diagnoza. Nekaterim jo lahko postavijo ob rojstvu, drugim pa šele v času odraščanja, ko se začnejo kazati. Gre za genetsko nepravilnost, zato zdravljenja ni. Lahko pa vplivamo na nekatere simptome. Z manjšo postavo se lahko bolnice spopadejo z rastnim hormonom. Razvoj sekundarnih spolnih znakov pa omogoči nadomestna hormonska terapija z estrogenom, vendar pa ta ne pomaga pri neplodnosti. 30 odstotkom deklic, ki imajo Turnerjev sindrom, manjka kromosom x le v nekaterih celicah, tako da imajo manj simptomov, saj je še vedno dovolj celic, ki imajo oba kromosoma x. Sam Turnerjev sindrom ni povezan s psihičnimi težavami, lahko pa so njegova posledica, saj ima veliko deklic težavo s samopodobo in samozavestjo in spopadanje z neplodnostjo. Turnerjev sindrom se ne deduje.

Turnerjev sindrom in spolnost

Govoriti o zdravstvenih vidikih je nekaj, posledice, ki jih človek nosi v vsakdanjem življenju, predvsem v spolnosti, pa so prevečkrat teme, ki ne pridejo na dnevni red. Turnerjev sindrom sicer nima neposrednega vpliva na spolnost, lahko pa ima velik neposredni vpliv. Turnerjev sindrom vpliva na zdravje povezano s spolnostjo. Posledice teh težav pa so lahko vidne tudi v partnerskih odnosih. Nekatere ženske sploh ne kažejo zanimanja za spolnost. To je pomembno preseči, saj pomaga pri premagovanju številnih drugih težav povezanih s Turnerjevim sindromom. Eden izmed načinov je fizična aktivnost, ki dvigne tudi psihično počutje, s čimer pripomore k izboljšanju spolnega počutja. Telovadba pospešuje izločanje endorfinov, ki prav tako pripomorejo k večji odprtosti. Telovadba seveda pripomore tudi k temu, da se zdi podoba v ogledalu lepša, bolj seksi. Vedno moramo v življenju iz tega, kar imamo, narediti največ kar lahko.

Več na www.intimatemedicine.si