Poslanci strank vladajoče koalicije - prednjačili so tisti iz Zares in LDS - so poudarjali, da je bila vlada v spremembe leta 2007 sprejetega proračuna 2009 res prisiljena zaradi bistveno drugačnih gospodarskih okoliščin, a tudi zato, ker mora poravnati račune za zgrešeno politiko prejšnje vlade.

Največ so omenjali črno proračunsko luknjo, ki so jo povzročili Janševi predvolilni "zapitki" oziroma "bombončki", skupaj vredni več kot pol milijarde evrov. Zakaj se je javni dolg v času vlade Janeza Janše povečal s 15 na 39 milijard evrov? Zakaj je ta vlada prodala več kot polovico, to je 4500 kg državnega zlata in še niz drugih očitkov je bilo slišati. DeSUS pa je razočaralo to, da vlada v rebalansu ni predvidela 64 milijonov evrov za izplačilo draginjskega dodatka upokojencem, kot to predlaga poslanec SDS Vinko Gorenak. Moti jih tudi, da bo vlada letos pokojninskemu zavodu namenila 18 milijonov evrov manj denarja, kot je bilo predvideno.

Opozicija - zlasti poslanci SDS, medtem ko je Jelinčičeva nacionalna stranka rebalans z nekaj pripombami podprla - je na drugi strani trdila, da je vlada Janeza Janše tej vladi zapustila zelo ugodno dediščino, vendar jo je ta z napačnimi ukrepi neodgovorno zapravila in s tem recesijo še bolj poglobila. Nekdanji gospodarski minister Andrej Vizjak je v imenu SDS trdil, da bi bila kriza manjša, če bi vlada upoštevala njihove številne predloge o znižanju davkov. Ocenil je, da je zakon o subvencioniranju krajšega delovnega časa zgolj črna luknja, v katero bo šlo ogromno denarja za nagrajevanje nedela, kajti podjetja, ki so se jim naročila bistveno zmanjšala, tudi s temi subvencijami ne bodo preživela in jih bo treba znova reševati z javnim denarjem. Vizjak je sicer prepričan, da govorijo o pokojniku in je to zato izguba časa, kajti predlog rebalansa temelji na decembrskih še relativno ugodnih napovedih gospodarskih razmer, zdaj pa je očitno, da "smo pod vodo in nam samo prek nekaj slamic doteka zrak v pljuča".

Da je na decembrski podatkih pripravljen rebalans vprašljiv, je v imenu SD priznal tudi Anton Rop, toda kaj je lahko alternativa. Je proračun, pripravljen leta 2007, boljši, je spraševal kolege iz opozicije. V enem tednu pripravite novega, ki bi ga lahko sprejeli na koncu tega zasedanja prihodnjo sredo, je bil edini odgovor, ki ga je lahko slišal. O hladnem tušu novih napovedi urada za makroekonomske analize o 4-odstotnem padcu gospodarske rasti je v imenu ljudske stranke govoril tudi Radovan Žerjav. Po njegovem mnenju je zastrašujoč podatek, da ta rebalans predvideva 1,4 milijarde evrov za naložbe in hkrati tudi 1,4 milijarde dolga, kar pomeni, da Slovenija ni več sposobna svojih naložb izvesti za svoj račun. Ocenil je, da si lahko zgled, kako sta državni zbor in vlada varčevala, zataknejo za klobuk in se jim državna administracija, ki je očitno dobro poskrbela zase, smeji v brk. Tudi zato je Žerjav predlagal, da bi njene stroške pristrigli še za dodatnih 24 milijonov evrov.

Razpravo poslancev je začel Branko Grims (SD) z razmišljanjem o tem, kako so kritike na račun vlade Janeza Janše pravzaprav oživljanje tradicije stalinistične samokritike. Delovanje te vlade pa ocenil kot veslanje s samo levimi vesli, zato se nujno vrti v krogu. Njegov nastop (in tudi večino drugih) je v dvorani od 90 poslušalo natančno 14 poslancev. Med njimi tudi trije njegovi kolegi iz SDS. Državni zbor bo o rebalansu glasoval danes.